czwartek, 29 sierpień 2019 22:50

Bawełna Drukowana, czyli tkaniny dla dzieci

Materiały dla dzieci Materiały dla dzieci

Bawełna to bardzo popularny materiał. Powstaje ona z włókien rośliny, o takiej samej nazwie.

Bawełna ma bardzo szerokie zastosowanie, można wyróżnić wiele jej rodzajów, z którymi każdy z nas się spotyka każdego dnia.

Z tego materiału wykonane są koszulki, bluzy, sukienki,  czy pościel. Grubsze odmiany wykorzystuje się także do szycia płaszczy oraz marynarek. Istnieje także tzw. bawełna drukowana, czyli materiał posiadający różnorodne wzory, który jest najczęściej przeznaczony do tworzenia różnych produktów dla dzieci. Ten typ tkaniny dla dzieci jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle dziecięcym, ze względu na jego zalety i właściwości.

Zalety bawełny drukowanej

Bawełna drukowana to bardzo polecany materiał. Ma on zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim posiada on właściwości higroskopijne, jest także odporny na rozciąganie i zniekształcenie. Bawełna jest bardzo miła w dotyku i komfortowa w noszeniu. Warto zaznaczyć, że jest ona dedykowana alergikom i osobom cierpiącym na różne uczulenia. 

Grubsza bawełna doskonale ociepla, świetnie się sprawdzi w chłodne, wietrzne dni. Z kolei bawełna cienka, jest bardzo przewiewna. Warto ją wypróbować w lecie, kiedy temperatura jest bardzo wysoka. Wszelkie rodzaje bawełny są odporne na działanie wysokiej temperatury, można ją prasować bez obawy o przypalenie. Utrzymanie ich w czystości również nie sprawia większych problemów, bardzo łatwo można wywabić wszelkie plamy i zabrudzenia. 

Gdzie bawełna drukowana znajduje zastosowanie?

Bawełna drukowana to całkowicie naturalny materiał, przyjazny dla naszego dziecka. Nie kurczy się on w praniu, jest bardzo wytrzymały i komfortowy w noszeniu. Szczególnie często bawełnę drukowaną wykorzystuje się szycia różnych przedmiotów dedykowanych dzieciom jak np. ubranka, maskotki, pościel, poszewki, poduszki, kocyki, torebki itp. Kupując tego typu materiał można znaleźć informacje dotyczące gramatury i dokładnej instrukcji dotyczącej pielęgnacji, tak aby nasze pociechy mogły się cieszyć swoimi tkaninami przez wiele lat. 

Jak drukuje się tkaniny bawełniane?

Można wyróżnić dwie, podstawowe metody drukowania bawełny: druk cyfrowy i sitowy. Bardziej popularna jest druk cyfrowy. Polega on na używaniu specjalnej maszyny, która przypomina bardzo dużą drukarkę. Urządzenia posiada 6 lub 8 kolorów. Można wyróżnić:

Druk reaktywny - polega na drukowaniu kwasami, wiąże się on ze zużywaniem bardzo dużej ilości wody, po wykonaniu wybranego nadruku, tkanina jest poddawana wysokiej temperaturze, aby utrwalić wzór,

Druk pigmentowy - jest on dużo bardziej ekologiczny, nie wymaga używania tak duży ilości wody, a farby są bardziej naturalne, duże znaczenie ma jakość używanych farb, pozwalają one na uzyskanie bardziej lub mniej trwałego wydruku.

Z kolei druk sitowy polega na przeciskaniu specjalnych farb przez matrycę, która ma kształt sita, na który nakłada się wybrane szablony. Szablon zamyka te oczka sita, które mają być nieaktywne. Jeśli dany wzór wymaga użycia większej ilości kolorów, konieczne jest kilkukrotne zadrukowanie tkaniny. Często występuje tzw. zjawisko przesunięcia, polegające na niedopasowaniu poszczególnych warstw. 

Druk cyfrowy pozwala na wydrukowanie bardziej szczegółowych wzorów, które wymagają użycia większej palety barw. W druku sitowym, przejście poszczególnych tonów jest bardzo trudne, dlatego często się go nie wykonuje, albo wykonuje się go w sposób uproszczony "na skróty", co nie zawsze prezentuje się atrakcyjnie. Bawełna drukowana cyfrowo jest droższa niż bawełna drukowana sitowo. 

Jeżeli są Państwo zainteresowani szerszą ofertą tkanin dla dzieci, takich jak bawełna drukowana, pikowany velvet, czy poliester drukowany, zapraszamy do naszego sklepu i bloga:
Dress-Code - Bawełna Drukowana.

Czytany 2008 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Ubieramy dziecko

Jak ubierać niemowlę wiosną?

Jak ubierać niemowlę wiosną?

Pogoda wiosną bywa dość kapryśna i nieprzewidywalna, co wymusza na nas szczególną ostrożność, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego stroju dla czytaj dalej
Wszystko dla Twojego maluszka

Wszystko dla Twojego maluszka

Wybór akcesoriów dla dzieci to dla wszystkich rodziców sprawa priorytetowa. To właśnie od ich jakości zależy to, jak maluszek będzie czytaj dalej
Jak spakować dziecko w góry?

Jak spakować dziecko w góry?

Podczas mroźnych miesięcy ważne jest, aby odpowiednio przygotować dziecko na zimowe eskapady. czytaj dalej
Rodzicu, sprawdź jak kupować ubranka dla dzieci i niemowląt!

Rodzicu, sprawdź jak kupować ubranka dla dzieci i niemowląt!

Delikatna skóra dziecka wymaga odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. O ile wybór właściwych kosmetyków jest sprawą oczywistą, o tyle świadomy zakup czytaj dalej
  • 1