poniedziałek, 19 lipiec 2021 12:38

Jak dobrać właściwy rozmar kurtki męskiej? 4 szybkie porady

kurtki męskie kurtki męskie lamoda

Dobra kurtka - zarówno zimowa, jak i przejściowa - to z reguły inwestycja na wiele sezonów. Dobrze dobrany fason i rozmiar sprawią, że ten element garderoby będzie doskonale służył przez kilka lat.

Kurtka to część stylizacji, która powinna być uniwersalna - przecież nikt nie posiada innej na każdy dzień tygodnia. Podczas zakupów warto kierować się klasycznymi rozwiązaniami i zrezygnować z sezonowych trendów. Niezwykle istotne jest też dopasowanie rozmiaru i fasonu do rodzaju posiadanej sylwetki. O czym pamiętać na zakupach i jak idealnie dopasować kurtkę męską?

1. Zakupy w sklepie stacjonarnym - kurtkę przymierzaj na ubrania, na których będzie noszona

Pierwszą i najważniejszą zasadą jakiej należy przestrzegać podczas zakupów jest przymierzanie kurtki na odpowiednią odzież. Jeżeli jest zima - na zakupy koniecznie należy wybrać się w swetrze lub grubej bluzie. Kurtka to ubranie wierzchnie i jego rozmiar musi być dobrze dopasowany, aby noszenie jej było komfortowe. Dlatego zawsze należy przymierzać ją na ubrania, które będą noszone pod nią. W sezonie jesiennym, czy wiosennym można ubrać ją po prostu na krótki rękawek - wybrany rozmiar nie powinien być za duży. Jednak w chłodniejszych miesiącach zdecydowanie lepiej zostawić sobie odrobinę zapasowego miejsca na coś cieplejszego. Dobrym pomysłem może być sprawdzenie jak kurtka wygląda z szalikiem, czy czapką - aby mieć pewność, że efekt finalny stylizacji będzie satysfakcjonujący. 

2. Zakupy przez internet - dokładnie zmierz swoje wymiary 

Dokonując zakupów w sklepie internetowym należy szczegółowo zapoznać się z tabelą rozmiarów. Niezwykle ważne jest to aby odpowiednio zachować linię ramion - to właśnie tam powinien rozpoczynać się rękaw. Jeżeli miejsce to nastąpi niżej - kurtka jest zbyt duża i będzie wyglądała niekorzystnie. Z kolei jeżeli linia ramion będzie zbyt krótka - wybrany rozmiar okaże się zbyt ciasny i będzie krępował ruchy. Kolejne dwa wymiary, które należy dokładnie zmierzyć to pas i biodra. Warto zachować kilka centymetrów zapasu, aby ubranie nie było zbyt opinające. Dobrze dopasowane kurtki męskie wyglądają stylowo i gwarantują komfort termiczny. 

3. Rozmiarówka rozmiarówce nierówna - zawsze przymierzaj wybrany egzemplarz

Kupując kurtkę nie należy sugerować się literowym oznaczeniem rozmiaru. Jest to wskazówka bardzo nieprecyzyjna. Rozmiar "S" jednej firmy może być dużo mniejszy niż innej. Niestety na rynku nie istnieją ustandaryzowane rozmiary ubrań - każdy producent sam ustala wymiary i ich oznaczenia. Kupując kurtkę w sklepie stacjonarnym bezwzględnie należy ją przymierzyć, a zamawiając ją przez Internet - dokonać dokładnych pomiarów. Nawet jeżeli kupowany model został wyprodukowany przez dobrze znaną firmę, z której klient już wcześniej kupował ubrania - rozmiarówka i tak mogła się zmienić. Często nawet poszczególne modele tej samej marki mogą bardzo różnić się pod kątem wymiarów. Zdarza się, że na przestrzeni lat dana firma zaniża, bądź zawyża swoją rozmiarówkę z różnych powodów. 

4. Dobierz odpowiedni fason do rodzaju sylwetki

Rodzaj posiadanej sylwetki w dużej mierze determinuje fason, który należałoby wybrać. Oczywiście istnieją rodzaje kurtek dość uniwersalne, w których większość Panów będzie prezentowała się korzystnie. Są to na przykład kurtki "bomberki". Pikowana kurtka przejściowa Wittchen, w kolorze granatowym to na tyle uniwersalny element garderoby, że większość osób poczuje się w tym ubraniu dobrze. Szczególną uwagę do fasonu należy przyłożyć kupując kurtki skórzane lub płaszcze - w ich przypadku niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie w ramionach