wtorek, 20 lipiec 2021 15:01

Biżuteria dawniej i dziś

labradoryt labradoryt pixabay

Biżuteria towarzyszy nam od zarania dziejów. Niektóre elementy biżuterii uległy znacznej przemianie (nikt już nie założy dziś niektórych wisiorków widocznych na starych obrazach), inne składowe biżuterii wydają się ponadczasowe.

 

Naszyjniki kiedyś i dziś

Naszyjniki znane są nam od czasów prehistorycznych. Już wtedy, na terenach dzisiejszego Iraku nakładano na rzemienie kolorowe  aby przyozdobić szyję. Kilka tysięcy lat później pojawiały się w naszyjnikach elementy złota i tak jest do dziś. Naszyjnikowi zarezerwowane są najbardziej drogocenne kruszce. Szczególnie ciekawe wydaja się naszyjniki ze Starożytnego Egiptu . Ówczesne Egipcjanki nakładały ciekawe, mocne i duże naszyjniki oparte na ich obojczykach. Wszystkie miały w sobie obowiązkowo motywy hieroglificzne. Piękne były tez naszyjniki z kamyków noszone przez starożytnych Greków i Rzymian. Kolorowe kamienie szlachetne szlifowane w kaboszony to była absolutna nowość jak na tamte czasy. Jeśli chodzi o wzornictwo, szczególnie Grecy rozwinęli sztukę do niebotycznych rozmiarów, czerpiąc z każdego ze źródeł najlepsze wzorce. Ze względu na to, że w tamtych czasach Starożytna Grecja była centrum świata handlowego, inspiracji było mnóstwo. Często na takich naszyjnikach widniały monety lub elementy z wykutymi wizerunkami aktualnych władców.

Bransoletki – jak wyglądały dziś, a jak wyglądały dawniej?

Kobiety kochają bransoletki. Dawniej, noszenie bransoletek było często spotykane również wśród mężczyzn. Początkowo bransoletki wykonywane były jedynie ze złota i srebra. Wzbogacane były dla ozdoby kamieniami, takimi jak rubin, brylant, szmaragd, czy labradoryt . Dziś już żadną ujmą nie jest założenie bransoletki plastikowej, wykonanej z muszelek, czy z kamyków. O ile kiedyś akceptowalna była jedynie klasyczna forma bransoletki, dziś już przyjmują one najróżniejsze kształty. Zdecydowanie, im bardziej ekscentryczna, zaskakująca, nowoczesna i niespotykana bransoletka, tym lepiej dziś. W sklepach znajdziemy nie tylko pojedyncze bransolety, ale także szerokie pasy ze skóry robiące za bransolety lub tak zwane multibransolety. Są to bransoletki złożone z kilku lub kilkunastu ciekawie skomponowanych ze sobą obręczy. Z mody nie wychodzą również małe, subtelne i cienkie łańcuszki, wykonane ze złota lub ze srebra. Bardzo ładnie ozdabiają one nasze codzienne stylizacje, złożone na przykład ze spodni i swetra. Dodatkowo, bransoletki możemy spotkać nie tylko na nadgarstkach, ale również na nogach (kostkach) nóg (głównie damskich).