środa, 01 luty 2023 12:30

Pierwsze buty dla dziecka – kiedy są konieczne i jak je wybrać?

dlastopy.pl. dlastopy.pl. pixabay

Twój maluch zaczął właśnie stawiać swoje pierwsze kroki? To bardzo ważny etap w jego rozwoju, dlatego warto wtedy pomyśleć o zakupieniu dla niego odpowiednich butów. Jak je wybrać?

 

Twój maluch zaczął właśnie stawiać swoje pierwsze kroki? To bardzo ważny etap w jego rozwoju, dlatego warto wtedy pomyśleć o zakupieniu dla niego odpowiednich butów w rekomendowanym sklepie dlastopy.pl. Jak je wybrać?

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić buty?

Małe dzieci zwykle zaczynają chodzić w wieku około 12-18 miesięcy, dlatego też zaleca się, aby zaczęły nosić buty wtedy, gdy będą już regularnie chodzić. Właśnie z tego powodu takie obuwie często określane jest jako roczki, ponieważ korzystają z niego dzieci w wielu od około 1. roku życia.

Wskazane są wtedy odpowiednie buty do chodzenia, które będą umożliwiały prawidłowy rozwój stopy dziecka, a przy tym będą chroniły ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Warto również pamiętać o tym, że lekarze i fizjoterapeuci zalecają, aby małe dziecko chodziło boso tak często, jak to możliwe, co pozwala promować zdrowy rozwój stóp i nóg. Buty powinno ono więc nosić wtedy, gdy przebywa na zewnątrz lub w miejscu, w którym może zranić stopy, na przykład na placu zabaw.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Kupując pierwsze buty dla dziecka, należy zwrócić uwagę na ich budowę. Czym powinny wyróżniać się dobre roczki dla malucha?

Fason
Jako pierwsze buty dla malucha polecane są te z wyższą cholewką sięgającą do kostki, które będą mogły odpowiednio ustabilizować stópki.

Materiał
Przede wszystkim warto zdecydować się na obuwie, które jest miękkie, elastyczne i lekkie. Dobrym wyborem będą buty skórzane z miękkiej skóry licowej lub zamszowej albo z dzianiny.

Należy unikać częstego noszenia przez dziecko butów z twardą podeszwą i wykończonych sztywnymi materiałami, ponieważ mogą one zaburzać wzrost stóp i powodować trudności podczas chodzenia.

Warto także wybrać buty, które będą trwałe i łatwe do czyszczenia, aby można było szybko usunąć z nich różne zabrudzenia.

Podeszwa
Powinna być miękka i elastyczna, aby z łatwością zginać się w śródstopiu. Wtedy nie będzie powodować problemów z ruchomością stóp dziecka.

Również podeszwa powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych, które będą zapobiegały upadkom.

Dopasowanie
Gdy wybierane są pierwsze buty dla dziecka, bardzo ważne jest również ich odpowiednie dopasowanie do stóp dziecka.

Przed dokonaniem zakupu warto więc zmierzyć długość stópek maluszka, aby porównać je z tabelą rozmiarów producenta, gdy zamierzamy kupić obuwie w internecie. W przypadku zakupu stacjonarnego warto przymierzyć kilka par.

Buty powinny być nieco dłuższe niż stópka dziecka, ale nie powinny być za luźne. Także powinny mieć one odpowiednią szerokość i nie powodować stłoczenia paluszków u nóg.