środa, 02 czerwiec 2021 21:22

5 zasad, dzięki którym wybierzesz najlepsze projekty domów

Projekty domów Projekty domów studiokrajobrazy.pl

Droga ku wymarzonemu domowi jest długa, a pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, to wybór odpowiedniego planu. W końcu to właśnie od niego zależy, czy budynek będzie funkcjonalny i dostosowany do Twoich potrzeb. Dlatego sprawdź, czym powinny wyróżniać się projekty domów, aby spełniały Twoje oczekiwania.

 

5 zasad wyboru projektu domu

Charakterystyka działki

Bardzo ważne jest to, aby dom był dostosowany do wielkości oraz kształtu działki. Dzięki temu zachowasz odpowiednie proporcje, ale też nie będziesz mieć wrażenia za małego lub zbyt dużego domu. Jednocześnie zwróć uwagę na położenie działki względem drogi dojazdowej i kierunku świata – w końcu wpływa to na poziom nasłonecznienia. Koniecznie  sprawdź, czy na wybranym przez Ciebie terenie znajduje się sieć elektryczna, gazowa i wodno-kanalizacyjna. Dopiero na takich działkach warto budować domy.

Projekty zgodne z budżetem

Kolejną ważną zasadą wyboru rysunku domu jest dopasowanie kosztów budowy do Twojego budżetu. Koniecznie to określ, a dzięki temu stawianie budynku na pewno nie przerośnie Twoich możliwości. Obecnie do wyboru masz nie tylko tanie projekty domów, ale też wersje parterowe czy te naprawdę obszerne. Dzięki temu nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem gotowego planu, zgodnego z Twoimi wymaganiami.

Pamiętaj o tym, że ważne są zarówno koszty budowy, jak i te eksploatacyjne. Większa powierzchnia jest równoznaczna z wyższymi opłatami ze media – zwróć na to uwagę w trakcie wybierania projektu.

Przyszłościowe projekty domów

Pomieszczenia gospodarcze, strych z możliwością przekształcenia w część mieszkalną, a może duża garderoba czy biuro, które kiedyś stanie się pokojem. Zawsze zwracaj uwagę na to, jak za kilka lat możesz przekształcić poszczególne pomieszczenia – bez konieczności dobudowy. To właśnie wtedy zyskujesz przyszłościowe domy. Projekty domów zawsze uwzględniają powierzchnię poszczególnych przestrzeni. Zatem już na etapie wybierania rysunku, zastanów się, czy to, co uzyskasz, możesz zmienić, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.

Optymalne ułożenie schodów

Jeżeli zależy Ci na piętrowym budynku, to poświęć chwilę na dopracowanie położenia schodów. W końcu zajmują bardzo dużo przestrzeni, a przy tym muszą spełniać wiele istotnych funkcji. Ważne jest to, aby były bezpieczne – tym bardziej, jeżeli w domu mają zamieszkać dzieci lub osoby starsze. Poza tym powinny umożliwiać podział budynku na dwie odrębne strefy – dzienną i gościnną na dole oraz prywatną na górze. Oprócz tego schody nie mogą przeszkadzać domownikom w codziennym funkcjonowaniu.

Dwuspadowy dach

Zależy Ci na tym, aby obniżyć koszty budowy? Zatem wybierz projekty domów z dwuspadowym dachem. Dzięki temu budynek będzie się dobrze prezentować, a zarazem ograniczysz liczbę spadów. W końcu to właśnie one generują wiele dodatkowych kosztów związanych np. z pracami dekarskimi i dłuższym czasem pracy.