środa, 25 listopad 2020 17:32

Berberys: sadzonki Orange Ice – przyglądamy się popularnej odmianie!

Berberys sadzonki Berberys sadzonki

Wśród wielu odmian, które zapewnia berberys, sadzonki orange ice są zdecydowanie najszybciej zyskującymi popularność w naszym kraju. Z tego powodu wraz ze znaną polską szkółką roślin – ogrodowymlyn.pl – przygotowaliśmy dla was garść informacji o tej niezwykle dekoracyjnej odmianie sadzonki.

Berberys świetnie sprawdzi się w modnych aranżacjach ogrodowych i przy odrobinie regularności można przez długi czas cieszyć oko jego pięknym i równym kwitnieniem.

Berberys: sadzonki w odmianie, którą pokochali polscy ogrodnicy…

Berberys to krzew liściasty, który znany jest w naszej szerokości geograficznej dość powszechnie. Amatorom prac ogrodniczych znany jest z dość łatwej i przyjemnej uprawy oraz pielęgnacji, a sam berberys można z powodzeniem zaliczyć do tych bardziej dekoracyjnych. Jak sadzić berberys? Sadzonki można wykorzystać jako barwne tło kompozycji z kwiatami, jako niewysoki żywopłot itp. Mimo kilku dostępnych w ogrodowymlyn.pl odmian, zdecydowaliśmy się poświęcić więcej uwagi na sadzonki berberys orange ice. Zdobył nasze serca drobnymi listkami o soczystej, pomarańczowej i czerwonawej barwie.

Berberys sadzonki

Fot. Berberys sadzonki (www.ogrodowymlyn.pl/26-berberys-sadzonki)

Przed zakupem sadzonki, warto wiedzieć jak rośnie beberys. Otóż to jeden z krzewów liściastych, który przyrasta dość powoli. Rośnie w sposób kolumnowy, dlatego nadaje się na żywopłoty, jego wysokość sięgnie w dorosłości około 70 cm. Cechą charakterystyczną sadzonki berberys orange ice są kolorowe, przyjemne dla oka listki. Czasem trafiają się pytania, czy berberys kwitnie? Na wiosnę można wypatrywać niewielkich kwiatków oraz jagód na krzewie, ale to zdecydowanie barwne listki są największą zaletą dekoracyjną tej odmiany berberysu.

Berberys: sadzonki we właściwych warunkach glebowych?

Należy kojarzyć berberys orange ice jako sadzonki dość odporne i tolerancyjne na różne warunki sadzenia. Jeśli jednak chcemy podejść do sprawy w pełni przygotowani, wybierzmy takie miejsce w ogrodzie, które zapewnia stale lekko wilgotne podłoże. Berberys poradzi sobie w niemal każdym rodzaju gleby i w zmiennym pH, dlatego nie trzeba tutaj trudzić się o przygotowywanie podłoża, wystarczy nie przesuszać sadzonki berberysu i nie przelewać ich nadto.

Gdzie sadzić berberys? Sadzonki doskonałe na skalniaki i rabaty…

Berberys należy do sadzonek odpornych na przemarzanie oraz dość tolerancyjnych na promieniowanie, dlatego możemy wkopać je na stanowisku słonecznym. Sadzonki berberys orange ice, podobnie jak inne młode krzewy liściaste, warto wkopać na wiosnę. Ze względu na walory kolorystyczne, jakie zapewnia, berberys orange ice często wybierany jest jako ozdoba ogrodu łączona z iglakami, w oryginalnych kolorystycznie rabatach, a także jako donicowe ozdoby tarasów i balkonów. Miedzianego koloru listki berberysu są polecane amatorom nowoczesnych kompozycji ogrodów, altan i tarasów, architekci krajobrazu chętnie sięgają po nie także w przestrzeni publicznej.