sobota, 24 czerwiec 2023 14:04

Czy można w bezpieczny sposób uzyskać piękną opaleniznę?

tabletki na opalanie tabletki na opalanie pixabay

Coraz więcej mówi się o negatywnych skutkach ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Chodzi tutaj zarówno o promieniowanie słoneczne, jak i takie, które emitują lampy w solariach. Jednak wiele osób nie wyobraża sobie lata, ba nawet całego roku bez opalonej skóry. Co można w takim przypadku zrobić? Należy pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania się, a także korzystać z innych możliwości, które pozwalają na uzyskanie opalenizny. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Bezpieczeństwo w czasie opalania – o czym należy pamiętać?

Jeżeli planujesz opalanie, a nawet dłuższy spacer w słoneczne dni, pamiętaj o zasadach zdrowego opalania się. Przede wszystkim należy zapewnić sobie odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Obecnie na rynku dostępne są produkty zapewniające dobrą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Mają one różną formę np. balsamów, emulsji czy mgiełek. Im większa liczba na opakowaniu, tym lepsza ochrona. Preparat najlepiej nałożyć na co najmniej kilkanaście minut przed wyjściem z domu. Aplikacje należy powtarzać co jakiś czas, szczególnie po kąpieli w wodzie. Dodatkową ochroną będą także okulary przeciwsłoneczne z filtrem, a także odpowiednie nakrycie głowy oraz lekkie i przewiewne ubranie.

Kosmetyki samoopalające i opalanie natryskowe – szybki sposób na opaleniznę

Jeśli natomiast nie chcesz narażać swojej skóry na dłuższy kontakt z promieniowaniem UV, możesz skorzystać z innych rozwiązań. Przykładem mogą być tutaj kosmetyki samoopalające. Są one produkowane tak, by jak najlepiej dopasować się do naturalnego odcienia skóry oraz pozwalają na uzyskanie opalenizny o różnej intensywności. Mają one najczęściej formę balsamów, sprayów lub mgiełek.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest coraz popularniejsze w naszym kraju opalanie natryskowe. Można z niego skorzystać w salonach kosmetycznych, najlepiej specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Oba te rozwiązania umożliwiają uzyskanie stosunkowo szybko ładnej i równomiernej opalenizny.

Tabletki wspomagające opalanie – co to takiego?

W ciągu kilkunastu ostatnich lat pojawiło się także wiele preparatów doustnych, które mają wspomagać proces opalania się. Jak działają tabletki na opalanie? Dużo zależy od ich dokładnego składu, ale zazwyczaj ich głównym zadaniem jest przyspieszenie samego procesu opalania, a także przedłużenie opalenizny i nadanie jej ładnego brązowo-złocistego koloru. Jednym z głównych składników jest tutaj beta karoten, czyli prowitamina A. Dodatkowo w tego typu preparatach można znaleźć także inne substancje, jak np. witamina E czy D, które razem wspomagają aktywny proces opalania.