piątek, 04 marzec 2022 19:27

Fotel do odpoczynku, jaki najlepszy?

fotel uszak z podnóżkiem fotel uszak z podnóżkiem pixabay

Fotel to obowiązkowy element wyposażenia każdego salonu. Służy nie tylko do odpoczynku po ciężkim dniu w pracy, ale również stanowi świetną ozdobę pokoju dziennego. Jak wybrać fotel do odpoczynku?

 

Fotel do odpoczynku – jak wybrać najlepszy?

Dobry fotel powinien zapewnić maksymalny komfort. Aby tak było, koniecznie uwzględnij poniższe aspekty:

Ergonomia

Wygodny fotel to taki, który jest ergonomiczny. Oznacza to, że mebel wypoczynkowy skonstruowano, mając na uwadze cechy psychofizyczne użytkownika. Zgodnie z ergonomią:

  • głębokość oraz szerokość fotela wynoszą co najmniej 40 cm dla obu wymiarów. Optymalnie mebel powinien mieć 58 cm głębokości i 50 cm szerokości,
  • oparcie powinno mieć 70 cm, aby zapewnić odpowiednie podparcie kręgosłupa,
  • nóżki fotela nie mogą być zbyt wysokie, aby każdy domownik, bez względu na wzrost, mógł przyjąć wygodną pozycję,
  • siedzisko fotela powinno umożliwić zagłębienie się w fotelu na 2-3 centymetry, fotel powinien mieć podłokietniki, na których swobodnie oprzesz przedramiona. To pozwoli na odciążenie kręgosłupa,

Dobrze, aby mebel posiadał dodatkowo podparcie stóp. Ma to uzasadnienie zdrowotne, ponieważ podnóżek zmniejsza obciążenie statyczne kończyn dolnych. Ponadto, uniesienie nóg poprawia krążenie, a także łagodzi opuchliznę oraz żylaki. Najlepszym rozwiązaniem będzie fotel uszak z podnóżkiem, który ma możliwość regulowania wysokości i kąta nachylenia siedziska. Będzie idealny do relaksu po ciężkim dniu w pracy.

Innowacyjne rozwiązania

Na rynku znajdziesz również modele, które zaprojektowano dla najbardziej wymagających użytkowników, ceniących sobie komfort. Wśród nich największą popularnością cieszą się elektrycznie sterowane modele np. z automatycznie wysuwanym podnóżkiem, funkcją bujania, z różnymi poziomami odchylenia oparcia, regulacją wysokości zagłówka. Nie brakuje modeli z funkcją masażu. Dzięki niemu poczujesz się jak w SPA! Jedynym minusem jest wielkość fotela. Niestety w niewielkim salonie będzie trudno go zmieścić.

Design

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na fotel uszak z podnóżkiem, zwykły, czy z funkcją masażu, warto dopasować go wizualnie do aranżacji salonu. W ten sposób stworzysz spójną kompozycję. Odpowiedni dobór koloru, wzoru, tkaniny oraz tekstury, sprawi, że uzyskasz niepowtarzalny mebel o wyjątkowych walorach estetycznych. Do minimalistycznego wnętrza wybierać fotele w odcieniach, które dominują. Z kolei, jeśli zależy Ci na odświeżeniu salonu, postaw na wyrazisty, mocny kolor. Taki akcent kolorystyczny ożywi pokój dzienny.

Materiał i wypełnienie

O jakości, trwałości fotela, a jednocześnie komforcie jego użytkowania decyduje materiał, z którego jest wykonany. Na obicia używa się różnych tkanin. Wśród nich skóra naturalna, skóra ekologiczna, a także tkaniny odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu. Te ostatnie to dobre rozwiązanie, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Nie bez znaczenia jest wypełnienie, które wpływa na wygodę. Fotel może być wypełniony pianką poliuretanową albo sprężynami. Nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy.