sobota, 05 marzec 2022 17:52

Jak wybrać odpowiedni plecak młodzieżowy do szkoły?

Plecaki szkolne młodzieżowe Plecaki szkolne młodzieżowe pixabay

Do wyboru odpowiedniego plecaka zwykle przywiązujemy ogromną wagę w momencie, gdy dziecko po raz pierwszy ma pójść do szkoły. Należy jednak pamiętać, że właściwe dopasowanie plecaka jest bardzo istotne także w przypadku nastolatków.

Jak dopasować plecaki szkolne młodzieżowe do konkretnego dziecka? Czym się kierować przy ich wyborze?

Plecak zamiast torby

Jeszcze kilka lat temu niezwykle modne były torby na ramię, które bardzo chętnie nosiła przede wszystkim młodzież licealna. Tymczasem lekarze ortopedzi odradzają noszenie takich toreb i twierdzą, że o wiele lepiej wybierać plecaki szkolne młodzieżowe. Powodem jest fakt, iż zwykle młodzież nosi sporo rzeczy w plecaku, przez co staje się on ciężki. Jeśli owy ciężar zostanie rozłożony równomiernie, to stanowi o wiele mniejsze obciążenie, niż jeśli rozłożymy go tylko na jedną stronę, jak w przypadku toreb. Plecaki szkolne młodzieżowe pozwalają na proporcjonalny rozkład, dzięki czemu stają się one znacznie bezpieczniejsze dla kręgosłupa dziecka, które przecież nie zakończyło jeszcze swojego rozwoju fizycznego. Rodzice powinni zwrócić więc uwagę na to, aby zamiast toreb, wybierać dla swoich pociech plecak młodzieżowy szkolny.

Jaki plecak wybrać?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jaki dokładnie plecak szkolny młodzieżowy wybrać? Otóż warto kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka - producenci najczęściej podają, dla jakiego wieku dedykowany jest konkretny model. Tutaj ponownie, chodzi o odpowiednie obciążenie kręgosłupa. Z drugiej strony plecaki dedykowane starszym dzieciom są po prostu pojemniejsze, co jest niezwykle istotne w kontekście zapakowania do szkoły wszystkich, potrzebnych rzeczy. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wymiary plecaka, ale przede wszystkim na jego pojemność. Co prawda wygodniejsze są mniejsze plecaki, jednak sprawdzają się one głównie w przypadku dzieci, które zdecydowaną większość książek mogą pozostawić w szkole.

Modny wzór

Powszechnie wiadomo, jak dużą wagę dzieci przywiązują do wzoru, który znajduje się na plecaku szkolnym młodzieżowym. Dlatego też zakupu konkretnego modelu warto dokonać wspólnie z dzieckiem, dając mu szansę na wybór takiego, który spełni wszelkie jego oczekiwania. Warto mieć na uwadze, że dobrej jakości plecak może posłużyć dziecku przez wiele lat, dlatego też korzystajmy z oferty sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią wśród klientów sklepów. Z drugiej strony zwróćmy uwagę, aby dostępny w nich asortyment spełniał oczekiwania zarówno nasze, jak i naszej pociechy.