piątek, 20 styczeń 2023 17:06

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? - poradnik w 6 krokach

gotowe presety do lightrooma gotowe presety do lightrooma

Jeśli jesteś posiadaczem smartfona, prawdopodobnie kupiłeś go ze względu na dobry aparat. Rzeczywiście, często zdarza się tak, że niektóre modele są wyposażone w lepsze aparaty, ale to nie oznacza, że one same z siebie robią dobre zdjęcia. Aby uzyskać dobre efekty, trzeba im w tym pomóc.

 

Dobra fotografia za pomocą smartphona - czy to możliwe?

Poza oszałamiającą liczbą mega pixeli, jaką zawiera Twój aparat w telefonie, liczy się także to, w jaki sposób wykorzystasz jego możliwości. Wielu twierdzi, że aparaty w smartfonach mają swoje ograniczenia i żeby robić nimi dobre zdjęcia, trzeba się naprawdę natrudzić. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci już teraz robić lepsze zdjęcia smartfonem.

Czysty obiektyw to podstawa dobrego zdjęcia

Absolutną podstawą dobrych zdjęć jest czysty obiektyw. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia, upewnij się, że masz czysty obiektyw i przetrzyj go szmatką z mikrofibry. Jeżeli takiej nie posiadasz, użyj koszulki! Uważaj jednak, żeby nie porysować obiektywu przykładowo ziarenkiem piasku.

Zadbaj o kompozycje

Co czyni zdjęcie ciekawszym? Odpowiednia kompozycja. Jeśli chcesz uwiecznić widok, zastanów się, co jest ciekawsze w danym momencie - niebo czy ziemia? Daj więcej miejsca na zdjęciu tej ciekawej części i zwracaj uwagę na szczegóły. Bardzo łatwo przeoczyć niechcianą lampę, która wchodzi nam w róg kadru. Oczywiście, można w późniejszym czasie zdjęcie wykadrować lub usunąć niechciany element w Photoshopie, ale po co dokładać sobie dodatkowej pracy.

Metoda trójpodziału

zasada trójpodziału

Naszym naturalnym odruchem jest fotografowanie z wysokości oczu, jednak czasem wystarczy tylko zmienić kąt patrzenia. Spróbuj spojrzeć na fotografowaną scenę z zupełnie nietypowej perspektywy. Pozwala to uchwycić niecodzienne ujęcie i nadać zdjęciu niepowtarzalny charakter. W zachowaniu odpowiedniej kompozycji pomoże Ci zasada trójpodziału. Jest to technika polegająca na podzieleniu kadru na trzy równe części, które tworzą ramy dla głównych elementów zdjęcia.

W zasadzie trójpodziału ważne elementy zdjęcia powinny znajdować się w tak zwanych mocnych punktach, czyli w miejscu przecięcia się linii tworzącej wyżej wspomnianą siatkę.

Jak robić ostre zdjęcia telefonem

Kolejną ważną rzeczą jest ostrość. Aby uzyskać takie zdjęcie, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim, trzeba utrzymać smartfon stabilnie, najlepiej przy pomocy statywu. Jeśli go nie posiadasz, spróbuj oprzeć telefon o coś stabilnego, np. ścianę czy parapet. Ta rada jest szczególnie ważna przy zdjęciach nocnych, gdzie proces naświetlania zdjęcia trwa dłużej. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienie ostrości. Aby ustawić ostrość na wybranym obszarze w większości modeli smartphodów wystarczy dotknąć ekranu w odpowiednim miejscu i przesunąć palcem w lewo lub w prawo.

Żeby robić dobre zdjęcia telefonem zadbaj o światło!

Ostatnią ważną rzeczą jest oświetlenie. Aby uzyskać dobre zdjęcie, trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Podczas kolejnym przeglądaniu zdjęć na Instagramie lub Pintereście zwróć uwagę na ten element. Jeśli jest zbyt ciemno, zdjęcie będzie nieostre i ciężkie w przyszłej obróbce. Jeśli jest zbyt jasno, zdjęcie będzie prześwietlone i trudne do odczytania. Dlatego ważne jest, aby dopasować oświetlenie do konkretnej sytuacji.

Obróbka zdjęć

Warto poznać różne aplikacje do edycji zdjęć, które pozwalają na dostosowanie koloru, kontrastu, jasności czy nawet dodanie specjalnych efektów. W internecie można znaleźć wiele aplikacji do edycji zdjęć. Jednym z takich programów jest Lightroom od firmy Adobe. Program jest dostępny za darmo na urządzenia mobilne dzięki czemu wybiera go większość początkujących fotografów.

Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z gotowych presetów do Lightrooma wykonanych przez profesjonalistów. Dzięki temu można jeszcze bardziej uatrakcyjnić swoje zdjęcia i nadać im niepowtarzalnego charakteru.

Wpis powstał przy współpracy z Foto-Filtry.pl - profesjonalne filtry do zdjęć