środa, 22 grudzień 2021 21:18

Naturalne środki czyszczące DIY

naturalne środki czystości naturalne środki czystości pixabay

Jesteśmy przesiąknięci chemią. Syntetyczne substancje są już wszędzie wokół nas. W wodzie, powietrzu, glebie, a tym samym w roślinach, które jemy, rybach oraz oczywiście naszych organizmach.

Nie bierze się to znikąd. Do wszystkiego doprowadziły dziesięciolecia stosowania przez miliony osób sztucznych detergentów, pełnych niebezpiecznych dla środowiska, zdrowia a nawet życia substancji. Na szczęście powoli przychodzi opamiętanie i z roku na rok promowane są coraz większe trendy ekologicznego, a co za tym idzie naturalnego podejścia do różnych aspektów życia. Coraz częściej oblegane są drogerie hołdujące naturalnym wartościom, a w wyszukiwarkach pojawiają się frazy typu „naturalne środki czyszczące”, czy „środki do czyszczenia DIY”. Warto więc poznać parę podstawowych zagadnień, jak i sposobów na to, aby zacząć przestawiać się na ekologiczne sprzątanie, czyli takie, które jest efektywne, a nie szkodzi ani nam, ani środowisku.

Czy można samemu zrobić w warunkach domowych naturalne środki czyszczące? Można! Okazuje się, że wiele kuchennych produktów idealnie nadaje się do sprzątania. Dodawanie pewnych substancji z domowych szafek łazienkowych i kuchennych może zdziałać cuda.

Potrzebujesz środka, który usunie kamień, rdzę i osady z armatury łazienkowej? Z pomocą przyjdą dwa wyjątkowo tanie produkty. Ocet i soda oczyszczona to naturalne środki czystości. Kilka łyżeczek sody oczyszczonej, zalane połową szklanki octu i litrem wody może stać się dobrą mieszanką czyszczącą, usuwającą osady spod prysznica czy wokół umywalki. W przypadku dużej ilości rdzy czy kamienia, można zrobić tych składników gęstą masę i nałożyć na 20 minut na wymagającą czyszczenia powierzchnie. Dobrze przykryć ją wilgotną szmatką, aby zapobiec wysuszeniu się masy. Po 20 minutach często wystarczy tylko przetrzeć powierzchnię czystą, zamoczoną w ciepłej wodzie ściereczką.  Soda oczyszczona to także dobry, ekologiczny sposób na zatkany zlew czy wydobywający się z niego nieprzyjemny zapach. Wystarczy wsypać kilka łyżek sody do odpływu a następnie zalać niewielką ilością wrzątku.

Innym skutecznym naturalnym środkiem czyszczącym jest sok wyciśnięty z cytryny. Szczególnie dobrze sprawdza się on w przypadku potrzeby wyczyszczenia jasnych powierzchni, na których pojawiły się przebarwienia. Jest to dobry sposób na doprowadzenie do porządku poplamionej deski do krojenia czy ceramiki ze śladami po kawie czy herbacie.

Naturalne środki czyszczące, nie muszą być jednak wykonywane samemu w domu. Ogromny asortyment niezwykle skutecznych, bezpiecznych i profesjonalnie zrobionych naturalnych produktów można odnaleźć w sklepie PoamrańczowaSowa.pl.