piątek, 15 lipiec 2022 16:05

Przedszkole Świdnica – jak wybrać?

przedszkole Świdnica przedszkole Świdnica pixabay

Każdy rodzic wie, że czasem odprowadzenie dziecka do przedszkola jest wyczekiwaną chwilą. Możemy wówczas zająć się swoją pracą, biznesem lub innymi sprawunkami.

Nie dziwi więc, że na zapisanie pociechy do sprawdzonej placówki decyduje się większość osób mieszkających w Świdnicy. Równocześnie jednak nikt nie chce posyłać swojego dziecka w miejsce, które ma złą sławę lub nieodpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną. Jak zatem znaleźć najlepszą placówkę dla malucha, jeśli idzie o przedszkole w Świdnicy? Na co każdy rodzic powinien zwrócić uwagę?

Co charakteryzuje dobre przedszkole w Świdnicy?

Każdy wybór, który podejmujemy w życiu zostaje wdrożony na podstawie pewnych kryteriów. Nie inaczej sprawa powinna wyglądać w przypadku przedszkola w Świdnicy. Jak ocenić, czy konkretna placówka będzie dobra dla naszego dziecka? Po pierwsze pomyślmy o tym, w jakim wieku jest maluch i zapytajmy w przedszkolu, od ilu lat przyjmowane są tam dzieci. Kolejno dowiedzmy się jak dużo osób uczęszcza do poszczególnej grupy i zastanówmy się, czy otoczenie danej liczby dzieci będzie odpowiednie dla naszej pociechy. Niektóre przedszkola przyjmują podopiecznych już od 2 roku życia, ale większość stawia na 3-latków. Dodatkowo w pewnych miejscach dziecko musi zostać odpieluchowane przed przyprowadzeniem go do placówki.

Oprócz kwestii wstępnych należy skupić się także na programie, który oferuje dane przedszkole Świdnica. Porozmawiajmy z osobami, które już posłały swoje maluchy do danego miejsca, aby dowiedzieć się, czy inni rodzice są zadowoleni z jakości zajęć. Dobrze jest także sprawdzić jak prezentowany jest ramowy plan zajęć przez oficjalną stronę przedszkola. Współcześnie kluczowe jest, aby dzieci uczyły się przez zabawę, dlatego stawiaj na wybór placówki, która realizuje współpracę z dziećmi właśnie w tym nowoczesnym duchu.

Jakie aktywności ma dobre przedszkole w Świdnicy?

 A na jakie zajęcia powinno kłaść nacisk dobre przedszkole w Świdnicy? Po pierwsze dzieci muszą mieć nieustanny dostęp do odkrywania świata wokół nich. Wybrana placówka nie może mieć zatem charakteru tzw. „przechowalni”, gdzie oddajemy dziecko i ktoś inny dogląda jedynie, czy jest ono bezpieczne i nakarmione. Przedszkole powinno znać swoją rolę w odkrywaniu potencjału malucha od najmłodszych lat. Dlatego wymarzona placówka musi mieć w swoim grafiku czas na eksperymenty sensoryczne, muzykowanie, zabawy plastyczne czy naukę języka.

Rozwijanie umiejętności dzieci w przedszkolu w Świdnicy nie może wynikać jednak z przymusu. Nie warto zatem łączyć nauki przedszkolnej wyłącznie z siedzeniem nad kartką i pisaniem pierwszych literek, a raczej skorelować ten proces z zabawą. Przykładowo dobrze prowadzone zajęcia językowe dla maluchów nie powinny być przeprowadzane w stresujących czy „wyjątkowych” warunkach, ale być raczej dodatkowym elementem zabaw. Podobnie wygląda to, jeśli chodzi o prace plastyczne, gimnastykę, rytmikę i wiele, wiele innych.

Przedszkole w Świdnicy – społeczność

Wybierając przedszkole w Świdnicy pamiętajmy jednak, że tak naprawdę w tej decyzji nie chodzi wyłącznie o dobro dziecka, ale także o harmonijne działanie całej rodziny. Z tego względu zawsze dobieraj placówkę w ten sposób, aby godziny jej funkcjonowania pokrywały się z Twoimi obowiązkami zawodowymi. Poza tym zwróć uwagę, iż miejsce, do którego posyłasz dziecko może być również świetną przestrzenią do zapoznania ciekawych, dorosłych osób, których życie wygląda w sposób bardzo zbliżony do Twojego.

Kontakt z rodzicami rówieśników Twojego dziecka może być świetną szansą na rozwój i odkrywanie nowych pasji. Każde dobre przedszkole w Świdnicy wie o tym, że placówkę tworzą nie tylko podopieczni i pedagodzy, ale także całe rodziny maluchów, dlatego niejednokrotnie możesz spotkać się z tym, że w danym miejscu organizowane są specjalne spotkania integracyjne dla rodziców. Dzięki temu przedszkole może ciągle udoskonalać swoją ofertę, a także tworzyć zaufaną i bezpieczną przestrzeń dla dzieci i ich opiekunów.