środa, 12 styczeń 2022 10:16

Przygotowania do wesela - mimo nerwów, nie daj się zwariować

Dworek Arkadia Dworek Arkadia pixabay

Czas narzeczeństwa to czas nieporównywalny z żadnym. Czułe spojrzenia, radość po usłyszeniu zapewnienia, że druga osoba chce z nami spędzić całe życie - jest bezcenna.

Z czasem jednak sielanka się kończy i przychodzi czas na organizację wesela. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania - od czego zacząć, na co zwrócić uwagę oraz które części organizacyjne para młoda może wykonać samemu.

Poszukiwania sali weselnej - od czego zacząć?

Niewątpliwie, najważniejszym elementem całej ceremonii ślubnej jest jej miejsce. Ma ono wpływ na zabawę gości, ich samopoczucie, jakoś posiłku oraz wystrój. Ważne, aby twoi goście czuli się w niej dobrze. Musi luźno pomieścić liczbę osób, które planujesz gościć. Nie ma nic gorszego, niż ciasna sala sala, na której nie ma miejsca na tańczenie, ciężko się nawet minąć, nie wspominając o oczepinach. Mówiąc krótko, sala musi być wprost proporcjonalna do ilości gości. Następna kwestia to termin - warto ją zarezerwować odpowiednio wcześnie, aby odpowiadała naszym planom. Dużo łatwiej jest znaleźć termin zimą, trudniej latem, w miesiącach takich jak czerwiec czy sierpień. Warto wspomnieć o pewnym przesądzie, który mówi, że ślub powinno się wziąć w miesiącu zawierającym literę “r”. Nie zwlekaj więc z rezerwacją, wolne terminy w tych najlepszych salach znikają najszybciej.

Sala weselna - dobrze zastanów się nad wyborem lokalizacji

Podczas wyboru sali weselnej, zwróć także uwagę na inne aspekty. Kolejnym istotnym jest bliskość bazy noclegowej. Często noclegi można zarezerwować gościom w pokojach nad salą weselną, ale zdarza się również, że sala nie ma pokoi w swojej ofercie. Wtedy należy poszukać noclegów w okolicy. Im bliżej tym lepiej, świetnie, jeśli na nocleg da się dotrzeć pieszo, gorzej, jeśli jest to odległość nawet 30km. Wtedy para młoda powinna zorganizować gościom taksówkę, lub busa wraz z kierowcą. Dobrze jest również, gdy dom weselny znajduje się blisko Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, w którym para zamierza zawrzeć związek małżeński. Nie ma to jednak aż tak fundamentalnego znaczenia, jak bliskość bazy noclegowej, ponieważ w drodze z kościoła na wesele, większość gości jest w stanie trzeźwości. Tradycja mówi, że zarówno ślub, jak i wesele powinno się odbywać w rodzinnej miejscowości panny młodej.

To piękna tradycja, jednak oczywistym jest, że nie trzeba się jej kurczowo trzymać. Jeśli większość bliskich parze młodej osób mieszka w zupełnie innym mieście, warto rozważyć zorganizowanie wesela tam. Pomoże to zaoszczędzić gościom wielu kosztów. Warto też rozważyć opcję zorganizowania wesela w miejscu, gdzie aktualnie mieszkają narzeczeni. Podczas organizacji przyjęcia pojawia się wiele spraw, które muszą zostać załatwione na miejscu. Dobór menu, decyzje dotyczące wystroju sali, projekt ścianki - takie rzeczy muszą zostać uzgodnione na sali weselnej. W związku z tym, jeśli wybierzemy salę daleko od naszego obecnego miejsca zamieszkania, musimy pogodzić się z kosztami dojazdu. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że umiejscowienie sali weselnej blisko dużego węzła komunikacyjnego ułatwi gościom dojazd na wydarzenie. Duże miasta, takie jak Lublin, są tego dobrym przykładem. Lublin jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi miastami, kursuje tu zarówno dużo pociągów, jak i busów i autobusów międzymiastowych. To znacznie ułatwi gościom dostanie się na wesele.

Następną ważną kwestią jest nagłośnienie na sali. Sprawdź, czy takie w ogóle istnieje, a jeśli nie, to czy sala jest na tyle akustyczna, żeby dźwięk był słyszalny w miejscu tańczenia. Jest to istotne, ponieważ zależy Ci, aby goście dobrze się bawili w rytm zaproszonego przez Ciebie zespołu lub DJ. Nie chcesz przecież sytuacji, w której goście, zamiast tańczyć, będą podpierać stoły lub po prostu przy nich siedzieć. Dalej, warto zwrócić uwagę na mniejsze sprawy, takie jak wielkość parkingu pod salą czy obecność miejsca do animacji dziecięcych. Jest to istotne, jeśli planujesz gościć rodziny z dziećmi. Dobrym przykładem sali zawierającej wspomniane aspekty jest sala Dworek Arkadia, znajdująca się w okolicy Lublina, dokładnie w miejscowości Strzyżewice. Pod tym linkiem znaleźć można wszystkie potrzebne o niej informacje.

sala weselna

sala weselna

Jakie pytania należy zadać właścicielom sali weselnej

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo długa. Jest wiele aspektów, które należy poruszyć podczas rozmowy z właścicielami lub managerami sali. Po pierwsze - na ile osób odbywały się tu imprezy okolicznościowe i jakie były odczucia gospodarzy, czyli na jaką ilość gości sala wypada najbardziej optymalnie. Kolejne, to oferta posiłków. Zapytajcie, czy napoje są wliczone w cenę, czy płaci się za nie od butelki. Następnie, ile dań oferuje sala, czy mają w swoich propozycjach atrakcje w stylu wiejskiego stołu lub pieczonego w całości prosiaka. Warto dowiedzieć się, do której godziny maksymalnie może trwać zabawa oraz czy jest możliwość zorganizowania poprawin. Również, czy w przypadku małych dzieci opłata per osoba jest niższa. Kolejne pytanie powinno paść o słodki stół - kto za niego odpowiada, jaki może być jego wystrój oraz wielkość. Pamiętaj także, że decyzja o wyborze sali weselnej powinna być przemyślana.