poniedziałek, 11 lipiec 2022 17:22

Właściwa pielęgnacja tatuażu, czyli krem do tatuażu

pielęgnacja tatuaży pielęgnacja tatuaży Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Nowy tatuaż to duma dla wielu. Do zrobienia tatuażu wystarczy nasza chęć i dobry fachowiec. Jednak taki tatuaż będziemy mieli przez długi czas, najczęściej do końca życia, dlatego po wykonaniu tatuażu należy dokonać właściwej pielęgnacji tatuażu.

Jak powinna przebiegać pielęgnacja tatuażu, gdy mamy świeży tatuaż, a jak później? O jakie kosmetyki oparta jest codzienna pielęgnacja tatuaży? Dlaczego warto stosować specjalistyczny krem do tatuażu?

Zrobiony tatuaż, a dostępne kosmetyki, czyli czym smarować tatuaż?

Do wykonania tatuażu niezbędny jest odpowiedni fachowiec i artysta. Ale zazwyczaj po zrobieniu tatuażu uzyskasz szczegółowe instrukcje co do odpowiedniego gojenia i pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja tatuaży obejmuje odpowiednie kosmetyki, stosowane przez całe twoje życie.

Specjalne kremy do tatuaży dbają o to, aby tatuaż zachował swoje kolory, a także kontury, ale nie tylko. Krem do tatuaży przyspiesza proces gojenia, regeneruje skórę oraz jest silnie nawilżający. Dzięki nim twoja skóra będzie wyglądać zdrowo i nie będzie się podrażniać.

Spośród preparatów do pielęgnacji tatuażu rozróżniamy m.in. specjalistyczny krem do codziennej pielęgnacji tatuażu, masło do pielęgnacji tatuażu, kremy z filtrem uv, żele i mydła do tatuaży. Po co je stosować?

Masła chronią przed podrażnieniami i są alternatywą dla kremów, żele i mydła oczyszczają skórę, mają działanie dezynfekujące, regenerujące i antybakteryjne, a kremy są źródłem witamin A, B, C i D, odżywiają, koją i odbudowują.

Świeżo zrobiony tatuaż i czego się spodziewać? Jak pielęgnować świeży tatuaż? 

Po zrobieniu tatuaży nasza skóra zazwyczaj je podrażniona. Naturalną reakcją organizmu w takiej sytuacji są np. czerwone guzki, silny obrzęk, a nawet ropny wyciek. Całe miejsce tatuażu jest świeżą raną, więc aby tatuaż zaczął wyglądać nie tylko dobrze, ale też zdrowo, niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja. 

Jeszcze w salonie dostaniesz na miejsce tatuażu folię. Zdejmij go po ok 2-4 godzinach, następnie przemyj delikatnie wodą oraz specjalnym mydłem. Po tej czynności, skórę osusz ręcznikiem papierowym. Następnie pozostanie ci nakładać krem. W tym celu cienką warstwę kremu rozsmaruj na tatuażu. Taka maść przyspieszy regenerację i nawilży twoją skórę.

W kolejnych dniach należy stosować krem do tatuażu ok. 3-4 razy dziennie. Po jego wyschnięciu nałóż folię. Zmieniaj ja i noś ok 2-3 dni.

Prócz tego, unikaj intensywnego mycia tatuażu, chroń go przed szkodliwym działaniem promieni uva, zrezygnuj z opalania czy intensywnego wysiłku fizycznego. Niewskazane są także długie kąpiele czy picie alkoholu. Postaw także na ubrania z naturalnych tkanin, tak by nie prowadziły do otarć.  

O tatuaż należy dbać całe życie, czyli jak prawidłowo zadbać o swoje tatuaże?

Gojenie tatuażu to proces dość dynamiczny. Może trwać nawet 2, 3 tygodnie. Jeśli wytatuowana skóra jest gładka, bez strupów oraz podrażnień, uznać można ją za zaleczoną.

Jednak nawet jeśli nie jesteśmy świeżo po wykonaniu tatuażu, przez cały czas powinniśmy na niego uważać. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja. Głównym kosmetykiem, którego nie powinno zabraknąć w naszej szafie, jest właśnie krem lub balsam do tatuażu. Przy jego stosowaniu oraz rozsądnej ochronie przez nadmiernym słońcem, twoja skóra będzie gładka, delikatna, nawilżona i odżywiona. 

Jak wybrać właściwym krem do tatuażu? Warto kierować się kilkoma ogólnymi zasadami. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wybieraj kosmetyków ze sztucznym składem. Postaw na kosmetyki jak najbardziej naturalne. Ponadto, bardzo często nasza skóra uczula, dlatego warto wybierać kosmetyki w niewielkich opakowaniach, tak aby być pewnym, że dany preparat nas nie uczuli.

A poza tym dbaj o swój tatuaż regularnie dzięki odpowiedniej pielęgnacji i ciesz się swoim tatuażem!