poniedziałek, 04 czerwiec 2018 10:18

5 najdroższych kamieni szlachetnych na świecie

Najdroższe kamienie świata Najdroższe kamienie świata

Kamienie szlachetne stosowane w przemyśle jubilerskim podkreślają piękno kosztowności. Swoisty kształt lub charakterystyczna barwa pozwoli jednoznacznie stwierdzić, co jest diamentem, a co szafirem. I choć wiele z kamieni występuje w przyrodzie w ograniczonej ilości to jednak nie mogą konkurować z tymi, których cena uwarunkowana wyjątkowością, sięga niebotycznie wysokich kwot. Jeden karat nierzadko może wynosić nawet kilkanaście milionów dolarów.

 

Wyjątkowość kamieni jubilerskich. Kamienie szlachetne i półszlachetne w Polsce i na świecie

Mianem kamieni szlachetnych nazywamy rzadko spotykane odmiany minerałów oraz skał, które z racji posiadanych właściwości są określane tytułem kamieni jubilerskich. To, co je w szczególności wyróżnia to wysoka wytrzymałość, twardość powyżej 7 w skali Mohsa, połysk oraz specyficzny kolor lub przeciwnie, całkowita przejrzystość. Wartość kamieni w ogromnej mierze uzależniona jest od rzadkości występowania, stąd też niektóre z istniejących w przyrodzie osiągają horrendalne kwoty. Cena poszczególnych kamieni jubilerskich może być zróżnicowana i znacznie się od siebie różnić. Nie tylko przez wagę danego kamienia, ale przede wszystkim chodzi tu o surowiec z jakiego jest wykonana. Kamienie jubilerskie są oczywiście bardzo popularne, gdyż można nimi ozdabiać biżuterię. Nadają one jej zupełnie innego wyglądu oraz sprawiają że jej wartość jest znacznie większa. W dzisiejszych czasach na rynku jubilerskim możemy znaleźć różne rodzaje kamieni szlachetnych, które oczywiście są bardzo ładne. To jakie wybierzemy zależy od nas samych, ponieważ każdy ma inne upodobanie oraz możliwości finansowe. Minerały w Polsce są niezwykle drogocenne i nie łatwo je wydobyć. Czasem ich poszukiwanie zajmuje na prawdę dużo czasu oraz wymaga ogromnej wiedzy, gdyż trzeba wiedzieć gdzie ich szukać. Kamienie jubilerskie z roku na rok zyskują coraz większą sławę i nie tracą na wartości. Są wykorzystywane głównie do zdobienia, ale nie tylko biżuterii. Ich wygląd jest piękny i przykuwa ogromną uwagę.

Najdroższy kamień szlachetny

Najdroższe kamienie szlachetne

1. Czerwony diament - najdroższy kamień szlachetny świata

Niekwestionowanym liderem w kategorii najrzadziej występujących kamieni szlachetnych jest czerwony diament, o barwie zbliżonej do rubinowej. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, jest zaliczany do najdroższych na świecie. Pozyskiwany w słynnej kopalni Argyle w Australii. Cena tegoż diamentu o masie powyżej jednego karata wynosi 18 milionów dolarów. Przyjmuje się założenie, że na świecie istnieje tylko 30 takich kamieni, a zdecydowana większość z nich waży mniej niż pół karata! Czerwony diament idealnie nadaje się do pierścionka zaręczynowego jako niepowtarzalna a zarazem bardzo intrygująca ozdoba. Sprawi ona że biżuteria ta nie tylko nabierze znacznie większej wartości, ale przede wszystkim zupełnie zmieni jej wygląd. Ten kamień jubilerski mimo niewielkich rozmiarów daje się zauważyć, ze względu na swoje piękno. Oczywiście jego zastosowanie może być bardzo zróżnicowane. Wcale nie musi on zdobić tylko biżuterii. Jak już wcześniej było wspomniane kamień ten należy do najdroższych na świecie, ze względu na bardzo rzadkie występowanie, dlatego też nie każdy może sobie na niego pozwolić. Takie drogocenne kamienie są z pewnością marzeniem wielu kobiet, które byłyby bardzo szczęśliwe z ich posiadania. Czerwony diament to przede wszystkim bardzo oryginalny pomysł na zdobienie zarówno pierścionków jak i naszyjników. Można go kupić w sklepie jubilerskim. Jest on z pewnością najdroższym kamieniem szlacheckim, który jest niezwykle popularny przez swoje znikome występowanie.

2. Serendibity to także najdroższe kamienie świata

Drugie miejsce w kategorii najdroższych kamieni szlachetnych zajmuje Serendibit. Jego cechą charakterystyczną jest głęboki, czarny lub brunatny kolor, niska przezroczystość oraz skomplikowany skład chemiczny. Po oszlifowaniu daje zaskakujący efekt. Nazwa pochodzi od określenia Serendib, co w języku arabskim oznacza Sri Lankę, czyli miejsce odkrycia. Na dzień dzisiejszy istnieją trzy okazy tegoż kamienia: 0,35 ct, 0,55 ct i 0,56 ct. Kamień Serendibit to z pewnością nie najdroższy kamień świata, ale na pewno jest jednym z najpiękniejszych minerałów w Polsce. Co prawda nie jest tani, jednakże jego wygląd jest zaskakujący. Jest inną, znacznie innowacyjną ozdobą, którą można wyposażyć biżuterie. W Polsce mamy różne rodzaje kamieni, jednakże ten jest wyjątkowy. Nie tylko ze względu na właściwości, ale przede wszystkim na niesamowity kształt i cudowny wygląd. Jego zastosowanie może być bardzo szerokie, ponieważ nadaje się nie tylko do ozdabiania biżuterii, ale też innych akcesoriów. Można go oczywiście kupić w sklepie jubilerskim, chociaż nie zawsze jest dostępny od ręki. Serendibit jest naprawdę bardzo drogocennym kamieniem, ze względu na jego niezwykle rzadkie pochodzenie. Jak wiadomo, minerały w Polsce są niesamowicie cenne, dlatego też, kiedy chcemy je nabyć, musimy się wykosztować. Potrafią one bardzo zmienić wygląd danej biżuterii, a ich posiadanie daje wiele radości. Każdy kamień ma swoją wartość, która niekiedy przekracza nasze możliwości finansowe.

Najdroższe kamienie świata

Kamienie szlachetne z Afryki

3. Niebieski granat - nie najdroższy, ale najrzadszy wśród granatów

Choć granaty występują w wielu różnorodnych barwach to jednak do najrzadszej należy granat niebieski, odkryty pod koniec lat 90. XX w Bekily na Madagaskarze. Wraz z upływem czasu, pewne znikome ilości zostały wynalezione także w USA, Rosji oraz Turcji. Wartość rynkowa tego kamienia osiąga kwotę 1,6 miliona dolarów za karat. Ceniony w branży jubilerskiej za zjawiskowy kolor, który pod wpływem sztucznego światła zmienia kolor na fioletowy. Dzieje się tak z uwagi na wysoką domieszkę wanadu. Niebieski granat jest jednym z najpiękniejszych kamieni szlacheckich, który cieszy się naprawdę ogromną popularnością. Jego wartość jest niezwykle wysoka. Nie tylko dlatego, że posiada oryginalny i innowacyjny wygląd, ale przede wszystkim przez jego właściwości, które są niezwykłe. Ten kamień szlachetny z pewnością zadowoliłby niejedną kobietę, która ceni sobie piękno. Wiadomo, że biżuteria jest nieodłącznym elementem każdej stylizacji, dlatego też naszyjnik czy pierścionek z niebieskim granatem będzie z pewnością hitem i dopełnieniem. Kamień jubilerski w tym przypadku sprawdzi się również jako ozdoba, mimo że jest stosunkowo niewielki. Można go kupić przede wszystkim w sklepie jubilerskim, który powinien mieć go od ręki, ponieważ jest bardzo popularny. Niebieski granat to przede wszystkim piękność w każdym calu. Sama nazwa mówi, że kamień ten jest niezwykły oraz ma w sobie rąbek tajemnicy. Kamień szlachetny to coś więcej niż zwykły kamień. To przede wszystkim bardzo cenny minerał, który ma wysoką wartość.

4. Painit - były najrzadszy minerał na świecie

Jeszcze do niedawna pokutował pogląd, że najrzadziej występującym kamieniem szlachetnym na świecie jest painit. Informacje na ten temat były nawet dostępne w Księdze Rekordów Guinessa. Do 2005 roku odnalezionych było zaledwie 25 kryształów. Jako, że w kolejnych latach odkryto nowe złoża, minerał przestał być traktowany liderem w branży jubilerskiej. Jego cechą charakterystyczną jest złoto-brązowy kolor. Wartość rynkowa sięga do 60.000 dolarów za karat. Jak widać kamień Painit jest bardzo drogim minerałem i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Pomijając jego cenę, jest naprawdę świetny. Jego historia wydobycia jest skomplikowana, jednakże prawdziwa. Kamień ten, jak i również poniższe nazwy kamieni oczywiście ma szerokie zastosowanie, ponieważ można go użyć jako ozdobę do różnego rodzaju biżuterii. Jego niezwykle ciekawy kształt oraz niesamowity wygląd sprawiają, że jest przepięknym kamieniem, który jest wart na prawdę miliony. W Polsce na rynku jubilerskim możemy znaleźć różne rodzaje kamieni szlachetnych, jednakże Painit jest wyjątkowy. Ma coś, czego inne kamienie o jego wartości nie mają. Mimo że z początku może nie był tak bardzo popularny, ale teraz jego sława coraz bardziej wzrasta. Jak wiadomo, minerały w Polsce z czasem stają się coraz cenniejsze i niedługo mogą znacznie więcej kosztować. Kupując, jakikolwiek kamień szlachecki trzeba liczyć się z ceną, która do najniższych nie należy. Więc jeśli stawiamy na piękno, musimy trochę zainwestować w odpowiedni kamień.

Najdroższe kamienie jubilerskie

Kamienie na świecie

5. Grandidieryt - ozdoba biżuterii i naszyjników

Kamień szlachetny o zielonkawoniebieskim kolorze po raz pierwszy został odnaleziony przez francuskiego podróżnika i historyka A. Grandidiera na Madagaskarze, stąd jego nazwa. Rzadko wykorzystywany w przemyśle jubilerskim, stąd jego dość wysoka cena, obejmująca 50.000 dolarów za karat. Choć historia kamienia Grandidieryt może nie jest taka ciekawa, to sam kamień z pewnością przykuje uwagę każdego. Nie tylko jego kolor jest interesujący, ale przede wszystkim kształt. Kamień ten nie należy do najtańszych kamieni, a wręcz przeciwnie. Wiadomo, że na rynku jubilerskim możemy znaleźć różne rodzaje kamieni szlachetnych. Niektóre są tańsze, inne droższe. Jedne mniejsze, drugie większe. Naprawdę jest ich sporo, dlatego też wybór nie jest łatwy. Wiadomo, że kamienie te bardzo często służą jako ozdoby do różnego rodzaju biżuterii. Nie tylko do pierścionków, ale i również do naszyjników, bransoletek oraz zawieszek. Grandidieryt może nie jest najdroższym kamieniem szlachetnym, ale z pewnością przykuwa uwagę, ze względu na minerał, z którego został wykonany oraz cudowny wygląd. Zdecydowanie różni się on od zwykłego kamienia, ponieważ nie możemy znaleźć go praktycznie w każdym miejscu. Kamienie szlachetne, zwłaszcza grandidieryty to przede wszystkim bardzo rzadkie, ale zarazem intrygujące kamienie na świecie.

 

Tekst został przygotowany dzięki uprzejmości jubilera z długoletnią tradycją "Węc Jubiler" https://www.wec.com.pl .

Twój lifestyle

Na miłość warto czekać - historia Piotra i Agaty Rubik

Na miłość warto czekać - historia Piotra i Agaty Rubik

Piotr Rubik - kompozytor, muzyk i wrażliwy mężczyzna. Agata Paskudzka- młoda, zdolna i inteligentna kobieta wchodząca w świat modelingu. Co mogło czytaj dalej
Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
  • 1