środa, 09 październik 2019 20:53

Ciąża tydzień po tygodniu – jak zmienia się ciało przyszłej mamy w drugim trymestrze?

Drugi trymestr ciąży waga Drugi trymestr ciąży waga

Okres ciąży, obejmujący dziewięć miesięcy, czyli 40 tygodni, dzieli się na trzy trymestry, z których każdy ma nieco inną charakterystykę.

II trymestr ciąży to przede wszystkim czas na rozwój wszystkich organów i narządów u dziecka. Jak w tym czasie zmienia się ciało przyszłej mamy?

Ciąża tydzień po tygodniu – II trymestr

Niejedna przyszła mama, wchodząc w 13 tydzień ciąży, może odetchnąć z ulgą. W tym czasie bowiem mija większość dolegliwości charakterystycznych dla pierwszego trymestru. Zmienia się też nastawienie ciężarnej do swojego stanu – organizm zdążył już nieco oswoić się z nową rolą. Ciąża tydzień po tygodniu zmienia jednak całe twoje ciało, warto więc dowiedzieć się, na jakie ciążowe objawy powinna przygotować się przyszła mama!

Jak zmienia się ciało kobiety?

O ile w I trymestrze ciąży trudno jest dostrzec, że kobieta znajduje się w odmiennym stanie, o tyle już w II trymestrze u większości, choć nie u wszystkich pań, będzie to już znacznie bardziej widoczne. Niektóre kobiety nie przybierają na wadze na tym etapie więcej niż 3-4 kilogramy, inne z kolei mają już wiele dodatkowych kilogramówKalkulator wagi w ciąży wskazuje, że w II trymestrze mama standardowo powinna zwiększać masę ciała o około 0,4-0,5 kg na tydzień.

Pomiędzy 4 a 6 miesiącem ciąży w ciele kobiety zachodzą także inne poważne zmiany, choć mogą one przebiegać mniej gwałtownie niż w I trymestrze ciąży. Organizm kobiety przekształca się w taki sposób, aby zapewnić rozwijającemu się maluszkowi jak najlepsze warunki. Zwiększa się więc objętość krwi krążącej w krwiobiegu przyszłej mamy, a serce przepompowuje jej coraz więcej – zamiast 4,5 aż 6 l na minutę (źródło). Jednocześnie dochodzi do przerostu mięśnia serca, przyspieszenia tętna oraz zwiększenia przepływu krwi w obrębie macicy i łożyska. Widoczne zmiany w obwodzie brzucha kobiety są wynikiem rosnącej w czasie ciąży macicy. Z biegiem czasu maluszek potrzebuje coraz więcej miejsca, a ciąża tydzień po tygodniu powoduje, że brzuch się powiększa.

Najpiękniejszym momentem w ciąży, zwłaszcza pierwszej, jest prawdopodobnie wyczuwanie ruchów dziecka. Ma to zwykle miejsce pod koniec 4 miesiąca ciąży i na początku piątego (źródło). Wtedy fakt, że dziecko rośnie pod sercem, staje się realny i namacalny. To okazja do nawiązania pierwszych kontaktów z maluszkiem. Dziecko, choć nie rozumie jeszcze słów, od 5 miesiąca dobrze słyszy już głos mamy.

Ile powinna ważyć kobieta w II trymestrze? Kalkulator wagi w ciąży

Podczas ciąży wzrasta wydatek energetyczny ciężarnej, dlatego musi ona zwiększyć ilość spożywanych wraz z pokarmem kalorii. Aktualnie obowiązujące normy zalecają zwiększenie podaży energii w drugim trymestrze ciąży o dodatkowe 360 kcal na dobę (źródło). To naturalne, że w czasie ciąży kobieta zwiększy masę ciała. Zalecany przyrost wagi jest jednak ściśle uzależniony od tego, ile kobieta ważyła przed ciążą. Kobiety, które miały niedowagę, w ciąży powinny przybrać najwięcej, a panie z otyłością – najmniej.

Jeśli BMI kobiety wynosiło:

•          mniej niż 18,5 – przyrost wagi w ciąży wynieść powinien 12,5-18 kg,

•          18,5-24,9 – 11,5 do 16 kg,

•          25-29,9 – 7 do 11,5 kg,

•          powyżej 30 – 5-9 kg (źródło).

Warto jest stale obserwować swoje ciało. W ocenie, czy waga przyszłej mamy jest prawidłowa pomoże kalkulator wagi w ciąży. Pokazuje on, ile na danym etapie ciąży powinna ważyć ciężarna. Dla przyszłej mamy uważne kontrolowanie wagi w trakcie ciąży, a także śledzenie pozostałych zmian, jakie zachodzą w jej organizmie to możliwość zadbania o siebie i maluszka. Warto więc poświęcić im uwagę, aby przeżywać ten wyjątkowy czas jak najpełniej!

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Czytany 511 razy

Twój lifestyle

Kosmetyka - najpopularniejsze zabiegi

Kosmetyka - najpopularniejsze zabiegi

Kosmetyka to cały szereg zabiegów i rytuałów służących do pielęgnacji i upiększania ciała. Renomowane salony piękności bazują jedynie na sprawdzonych czytaj dalej
Czego nie może zabraknąć w pokoju dziecka?

Czego nie może zabraknąć w pokoju dziecka?

Pokój dziecka to jego królestwo – warto urządzić go tak, aby maluch chętnie spędzał w nim czas, a także czuł czytaj dalej
Polska kopalnią tanecznych talentów

Polska kopalnią tanecznych talentów

Bez dwóch zdań Polska posiada jednych z najbardziej utalentowanych tancerzy na świecie. Każdego roku polscy tancerze stają się laureatami wielu czytaj dalej
Minimalizm i klimat, czyli czas na nowoczesne kominki!

Minimalizm i klimat, czyli czas na nowoczesne kominki!

Minęły już czasy, w których marzeniem większości ludzi mieszkających w miastach były pełne przepychu i zdobień kominki, które mogły zachwycać czytaj dalej
Kanał Ostródzko-Elbląski - niesamowita podróż przez pochylnie i śluzy

Kanał Ostródzko-Elbląski - niesamowita podróż przez pochylnie i śluzy

Kanał Ostródzko-Elbląski jest żeglownym szlakiem wodnym. Znajduje się on w województwie warmińsko-mazurskim. Szlak obejmuje liczne fragmenty lasów chronionych, zespołów leśnych, czytaj dalej
Jakie wnętrza były modne w 2019 roku?

Jakie wnętrza były modne w 2019 roku?

Śledzenie aktualności dotyczących branży wnętrzarskiej do doskonała okazja do znalezienia nowych sposobów na upiększenie własnego mieszkania. Wiele z nich polega czytaj dalej
  • 1