niedziela, 29 kwiecień 2018 21:49

Co to jest potencjał ORP wody?

Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęca się wolnym rodnikom i ich groźnemu wpływowi na zdrowie człowieka. Nadmierne namnażanie się wolnych rodników w organizmie skutkuje nie tylko przyspieszeniem procesów starzenia, ale co gorsza może powodować rozwój wielu chorób, w tym nowotworów. Jaki jest związek między problemem wolnych rodników a wodą, którą pijemy? Odpowiedź tkwi w potencjale ORP.

 

Skąd się biorą wolne rodniki?

– Powstawanie wolnych rodników w żywych organizmach jest nieuniknione, gdyż są one naturalnym efektem reakcji zachodzących w obecności tlenu – wyjaśnia nasz rozmówca z Global Water. – Jednak kluczową rolę w zachowaniu dobrej kondycji i samopoczucia gra utrzymanie odpowiedniej równowagi organizmu, a zatem nasza uwaga powinna skupić się na zapobieganiu nadmiernemu namnażaniu wolnych rodników.

Czynnikiem wpływającym bezpośrednio na to, jak mocno narażamy się na ich oddziaływanie, jest nasz sposób życia, a przede wszystkim dieta. To, czym odżywiamy nasze ciała, buduje je, dlatego warto zawsze dbać o jakość spożywanych pokarmów i napojów.

Niestety, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczne dla zdrowia są pozornie niewinne składniki żywienia. Okazuje się, że na poziom wolnych rodników w ludzkim ciele wpływa nawet jakość wody, którą pijemy przecież codziennie. Jak to możliwe?

Potencjał wody – neutralizacja wolnych rodników

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku procesów utleniania. Ilość reakcji utleniania w organizmie zależy od tego, jakie substancje tworzą gospodarkę biochemiczną ciała. Im mniejsze zdolności utleniania wykazuje środowisko, tym mniejsze zagrożenie ze strony wolnych rodników.

Ciało człowieka w około 70% składa się z wody. Każdego dnia tracimy ją z wydychanym powietrzem, potem i moczem, dlatego musimy uzupełniać jej zapas w postaci napojów. Ważne jest, aby woda, której dostarczamy ciału, miała możliwie najmniejsze zdolności utleniania. W jaki sposób określić ten parametr?

Zdolność utleniania wody wyraża właśnie potencjał ORP (Oxidation-Reduction Potential). W literaturze międzynarodowej wskaźnik ten określany jest także jako potencjał redox. Jednostką miary ORP są miliwolty, a szukając napojów i pokarmów o optymalnym dla zdrowia potencjale redox, należy wybierać te, które mają wskaźnik możliwie najniższy.

Spożywanie wody o niskim potencjale ORP nie tylko chroni organizm przed powstawaniem wolnych rodników, ale także neutralizuje efekty toczących się już procesów degeneracyjnych. Właśnie dlatego mówi się o leczniczych i regeneracyjnych właściwościach niektórych wód. Zawsze są to wody o możliwie niskim potencjale redox.

Gdzie szukać takiej wody? Na pewno nie w butelce. Najniższy potencjał redox ma woda tuż u ujścia źródła. Im dłużej znajduje się ona na powierzchni i im więcej procesów przechodzi, tym mocniej jest utleniona. Nie oznacza to jednak, że nie możesz cieszyć się tzw. żywą wodą we własnym domu.

Najprostszym sposobem na uzyskanie wody alkalicznej o niskim potencjale ORP jest stosowanie jonizatorów. Urządzenia te służą uzdatnianiu wody kranowej, którą możesz wykorzystać do przygotowania napojów, gotowania, a nawet do kąpieli.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1