niedziela, 26 maj 2019 14:49

Drewno opałowe do kominka i pieca. Jakie wybrać i czym się kierować.

Tworzy wspaniały nastrój, ogrzewa i pojawia się coraz częściej w naszych domach. Mowa oczywiście o kominku, który nie ma szansy prawidłowo spełniać swojej funkcji bez odpowiedniego drewna.  Drewno do kominka powinno być starannie wyselekcjonowane. Podczas wybierania odpowiedniego materiału opałowego, warto zwrócić uwagę na pewne niezbędne kwestie.

 

Iglaste czy liściaste?

Nie każde drewno przeznaczone na opał nadaje się do palenia w kominku. Do tych celów odradzane jest drewno pochodzące z drzew iglastych, ponieważ zawiera ono żywicę, która pod wpływem ciepła strzela i pozostawia trudne do usunięcia plamy. Poza tym, podczas spalania drewna iglastego wydziela się duża ilość dymu i sadzy, które z kolei osadzają się w przewodzie kominowym. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do pożaru.

Drewno do kominka powinno zawierać jak najmniej żywicy i kory oraz musi być twarde, gęste i suche. Cechy te odpowiedzialne są za utworzenie odpowiedniego płomienia oraz dymu w kominku. Drewno miękkie, np. olcha czy lipa, jest drewnem niskokalorycznym, czyli wytwarza małą ilość cieplą. Natomiast im drewno jest twardsze, tym jest suchsze i automatycznie oddaje większą ilość ciepła.

Najlepsze gatunki drewna do palenia w kominku

  1. Grab - jest bardzo kaloryczny, a co za tym idzie - oddaje dużą ilość ciepła. Spala się powoli, jednak tworzy stosunkowo mały ogień. Zawiera również małą ilość niepożądanej kory.
  2. Buk - jego kaloryczność jest zbliżona do wcześniej wymienionego gatunku, oddaje dużo ciepła, spala się długo i spokojnie oraz zawiera niewielką ilość kory.
  3. Dąb - pali się bardzo powoli, długo utrzymuje ogień i wydziela przyjemny, charakterystyczny zapach, dzięki któremu nada się także do wędzenia mięs oraz serów. Zawiera jednak nieco więcej kory, więc do ogrzania pomieszczenia potrzebne są jego większe ilości niż w przypadku wcześniej wymienionych gatunków.
  4. Drzewa owocowe - ich drewno jest bardzo twarde, pali się powoli, wydziela niewielką ilość dymu oraz uwalnia bardzo przyjemny, słodki zapach, który szybko rozchodzi się w pomieszczeniu.

Należy także pamiętać, że wszelkiego rodzaju lakierowane lub impregnowane belki, płyty wiórowe, sklejki oraz drewno potraktowane sztucznymi preparatami, nie nadaje się do użytku jako materiał opałowy!

Wilgotność drewna kominkowego

Tak jak było już wspomniane wcześniej, dobre drewno do kominka musi być koniecznie suche. Taki materiał spala się dużym płomieniem oraz nie nagrzewa pomieszczeń, ponieważ cała energia musi być zużyta na jego wysuszenie.

Drewno całkowicie suche ma mniej niż 5% wilgotności. Aby takie uzyskać, należy poddać je procesowi sezonowania. Trwa on conajmniej rok i jest niezbędny do otrzymania idealnego materiału na opał. Wysuszone drewno jest odczuwalnie lżejsze i zmienia swoją barwę. Aby dobrze wentylować drewno i przygotować je do spalania, należy użyć odpowiednich stojaków. Idealną propozycję stanowią stojaki na drewno GRAB 1 i GRAB 2 z ePraktyk.pl.

Podsumowując, podczas wyboru odpowiedniego materiału na opał warto zwrócić uwagę na pewne parametry oraz odpowiednio go przygotować.

Czytany 366 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1