wtorek, 07 styczeń 2020 11:10

Sofa narożnikowa – Jak wybrać, na co zwrócić uwagę i gdzie ją ustawić?

Sofa narożnikowa Sofa narożnikowa

Aranżacja wnętrz dzieli się na rozmiar pomieszczenia, jego przeznaczenie i funkcjonalność. W takich miejscach jak poczekalnia czy domowy salon warto ustawić sofę narożnikową. Jej charakter ułatwia aranżację i dodaje pomieszczeniu funkcjonalnego brzmienia.

 

Sofa jest jednym z głównych elementów wyposażenia każdego salonu, który pełni funkcję reprezentacyjną naszego domu. To właśnie w tym miejscu najczęściej urządzamy przyjęcia i przyjmujemy gości. Wszystko to składa się na kształtowanie wizerunku naszego domu. Dlatego wnętrze musi być urządzone gustownie być zarazem eleganckie i funkcjonalne. Właśnie z tych powodów tak ważne jest odpowiednie dobranie mebli, w tym przede wszystkim kanapy, która jest sercem każdego salonu.

Dlaczego właśnie sofa narożna?

Odpowiedź jest prosta - jest po prostu bardziej funkcjonalna i może na niej usiąść więcej gości niż na zwykłej trzyosobowej kanapie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które często organizują wszelkiego typu imprezy i odwiedziny gości nie należą do rzadkości. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce bez potrzeby dostawiania krzeseł. Jest to bardziej komfortowe rozwiązanie nie tylko dla samego gospodarza, ale i dla gości, którzy mają zapewnione miejsce w naszym salonie. Ponadto, warto zwrócić uwagę na aspekt komfortu dla samych domowników. Sofa narożna sprawia, że każdy członek rodziny ma więcej miejsca dla siebie. W przeciwieństwie do zwykłej kanapy mogą usiąść wygodnie bez przeszkadzania innym osobom.

Jak dopasować sofę do swojego salonu?

Na początek trzeba zwrócić uwagę, czy nasz salon jest na tyle duży, aby pomieścić sofę narożną. W przypadku małych salonów często można uzyskać dodatkowe miejsce poprzez lepsze rozplanowanie układu mebli w pomieszczeniu. Jednakże trzeba pamiętać, że jeśli posiadamy dużo mebli, może to być niemożliwe. Wtedy pozostaje jedynie poszukiwanie sofy, która okaże się na tyle mała, że zmieści się w naszym pokoju. Sofy narożne występują w różnych wymiarach, nie ma jednego narzuconego wzorca. Dotyczy to także materiału z jakiego są wykonane, koloru i z jakiej strony ma być umieszczony moduł, nadający sofie kąt prosty. W zależności od możliwości organizacyjnych naszego salonu i naszych upodobań, możemy zdecydować, czy sofa ma być prawostronna czy lewostronna. Często dane modele są tylko prawo lub lewostronne i nie można zmienić ich orientacji. Możemy spotkać się też z sofami, których moduły można swobodnie zmieniać. Mogą być zarówno z prawej jaki i lewej strony, lecz takie rozwiązanie jest trochę droższe. W tej kwestii musimy przemyśleć, jaki rodzaj sofy wolimy. Z tych powodów trzeba dokładnie przemyśleć nasz wybór przed zakupem i dokładnie zaplanować umeblowanie naszego salonu. W ten sposób możemy wybrać sobie model, który będzie pasował do naszych potrzeb.

Z jakiego materiału powinna być sofa?

Sofy narożne są robione z 3 podstawowych materiałów: tkaniny, skóry i skóry ekologicznej. Każdy z tych materiałów ma swoja specyfikę. Oto kilka podstawowych informacji:

- skóra - bez wątpienia sofy wykonane ze skóry są najdroższe. Skóra uchodzi za materiał bardzo komfortowy, który oddycha i w związku z tym nic do niego się nie przykleja. Dzięki temu nie ma obaw o wilgotność i zalegania na skórze (powierzchni sofy) bakterii. Materiał jest też łatwy w czyszczeniu i co najważniejsze - jest trwały. Dzięki regularnej pielęgnacji będzie nas cieszyć przez lata. Trzeba, jednakże go chronić przed zwierzętami domowymi.

- skóra ekologiczna - jest to alternatywa dla zwykłej skóry. Nie jest ona pochodzenia naturalnego, lecz wyprodukowana sztucznie. Skóra ekologiczna, zwana też eko-skórą jest wytrzymała i elastyczna, nie wymaga specjalnej konserwacji. Co więcej jest też o wiele tańsza od skóry naturalnej. Jednakże trzeba pamiętać, że z czasem zaczyna się kruszyć i pękać. Wtedy jest konieczna wymiana tapicerki na nową, ponieważ uszkodzenia są nieodwracalne.

- tkanina - jest to bez wątpienia tradycyjne rozwiązanie, które jest obecne na rynku meblowym od bardzo dawna. Jest to materiał bez wątpienia najbardziej wytrzymały ze wszystkich wymienionych (jest to doskonała alternatywa przede wszystkim dla posiadaczy zwierząt domowych). Tkanina jest również bardzo komfortowa i dzięki niej nasze ciało oddycha. Meble z tego materiału są też o wiele tańsze niż meble ze skóry naturalnej. Lecz trzeba pamiętać, że są także wady. Są to m. in. konieczność pielęgnacji, ponieważ na powierzchni materiału osadzają się drobnoustroje.

Kwestia kolorystyczna

Ta kwestia jest całkowicie zależna od naszych upodobań. Dobór koloru sofy powinien być zależny od kolorystyki w naszym salonie. Wszystkie elementy w tym pomieszczeniu powinny ze sobą współgrać oraz tworzyć harmonijną całość. W przypadku zakupu sofy ze skóry naturalnej i sztucznej uzyskamy tylko meble w jednolitym kolorze. W przypadku zakupu sofy z tkaniny mamy duży wybór w wyborze najróżniejszych wzorów tkanin. Przy tym materiale mamy najwięcej możliwości, jeśli chodzi dobór wzoru/koloru.

Jak można dostrzec wybór narożnej sofy nie jest łatwy. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników w tym m. in, na własne potrzeby i preferencje. Musimy dokonać odpowiedniego doboru materiału, rodzaju sofy i jej koloru. Lecz dzięki naszym decyzjom, salon uzyska nowy wygląd.

 

Czytany 424 razy

Twój lifestyle

Jakie zasłony wybrać, aby były stylowe i nowoczesne?

Jakie zasłony wybrać, aby były stylowe i nowoczesne?

W salonie spędzamy większą część czasu, niekiedy ten pokój służy nam również, jako miejsce do spania. Dekoracje okienne wprowadzają aurę czytaj dalej
Jaki powinien być barber?

Jaki powinien być barber?

Panowie mają kłopoty z doborem fryzjera, zwłaszcza w wypadku, gdy mają lub także planują zapuszczać zarost na twarzy. Z pewnością czytaj dalej
Jak dawkować CBD?

Jak dawkować CBD?

Często mówi się, że dawkowanie CBD jest bardzo ciężkie do ustalenia. Jest w tym trochę prawdy, lecz nie do końca. czytaj dalej
Świece do masażu na perfekcyjny wieczór we dwoje!

Świece do masażu na perfekcyjny wieczór we dwoje!

Obecnie mamy dużo wolnego, by spędzać go w domowym zaciszu w parze. Warto wypróbować rzeczy, na które nigdy nie było czytaj dalej
Pierwsza randka? Co robić by go podniecić?

Pierwsza randka? Co robić by go podniecić?

Przedstawimy Ci kilka bardzo... dziwnych sposobów, które zawsze zadziałają! Nawet naukowcy twierdzą, że dzięki tym metodom kolacja, na którą się czytaj dalej
Jak składać i przechowywać ręczniki?

Jak składać i przechowywać ręczniki?

Czas na organizację domowej przestrzeni – jakie znasz techniki składania i sposoby przechowywania ręczników? Dobra organizacja to podstawa, bo utrzymanie czytaj dalej
  • 1