sobota, 28 styczeń 2023 13:28

Czym są gipiury i czym się charakteryzują?

gipiury gipiury mat.prasowe

Gipiury to tkaniny koronkowe nazywane czasem wzorem weneckim. Tradycyjnie powstawały metodą klockową lub za pomocą podłużnych szpulek. Mają ciekawe, reliefową strukturę. Niezmiennie od lat cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Do czego można je wykorzystać?

 

Czym cechują się koronki gipiury?

Koronki gipiury są efektowne, ale trudne i czasochłonne do wykonania. Dlatego dzisiaj już nie produkuje się ich ręcznie. W tym przypadku zazwyczaj wykorzystywane są wzory roślinne, geometryczne i ornamenty. Nowoczesne gipiury powstają głównie z poliestru z dodatkiem elastanu. Dawniej do tego celu wykorzystywano jedwab, len i bawełnę. Szeroką ofertę gipiur znaleźć można w sklepie internetowym https://www.qronka.pl/gipiury.

Co ciekawe, historia gipiury sięga wieku XIV. Tkanina ta pochodzi z Flandrii. To właśnie tam zaczęto wyplatać koronki gipiurowe oraz tkać materiały. Gipiury największą popularnością cieszyły się na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj stopniowo wracają do łask. 

Czym różnią się tkaniny gipiurowe?

W zasadzie materiały gipiurowe różnią się między sobą szerokością i przędzą, z której są wykonane. Gipiury bywają zarówno bardzo wąskie, jak i szerokie. Z tych drugich szyje się odzież, a pierwsze wykorzystuje do tworzenia mniejszych naszyć dekoracyjnych. 

Warto też zwrócić uwagę na kolorystykę gipiur. Na ogół są one białe, ewentualnie kremowe. Producenci coraz częściej decydują się na farbowanie gipiury. Dlatego może mieć ona całkiem sporo odcieni. Poza tym tkaniny gipiurowe oczywiście różnią się pod kątem wzorów, którymi są pokryte. Na ogół stosuje się na nich motywy kwiatowe i geometryczne. 

Gipiury i ich zastosowanie praktyczne

Gipiury to tkaniny bardzo ciekawe o dość szerokim zastosowaniu. Często wykorzystywane są do produkcji firan, zazdrostek i lambrekinów. Firany z gipiurą są efektowne wizualnie i ozdobić mogą każde wnętrze. Koronki pojawiają się na całości lub tylko części firany. 

Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie gipiury? Często ozdabia się nimi suknie ślubne i kreacje wieczorowe. To tkaniny ozdobne, dekoracyjne, które świetnie sprawdzają się przy oficjalnych okazjach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby gipiurę wykorzystać także do szycia koszul, ozdób do włosów, kołnierzyków itd. 

W swojej szafie warto mieć kreacje z elementami gipiurowymi. To tkanina elegancka i ponadczasowa, a przy okazji zaskakująco uniwersalna. Trudno się dziwić temu, że nadal jest bardzo popularna.