czwartek, 14 październik 2021 18:04

Ekologiczne ubrania - chwilowy trend czy konieczność?

eolsen.pl eolsen.pl

Masowa produkcja ubrań niszczy naturalne środowisko. Nie ma wątpliwości, że tworzenie kolejnych elementów garderoby musi przebiegać w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

Co ciekawe, w końcu taką konieczność zaczynają dostrzegać sami konsumenci. Starają się minimalizować konsumpcjonizm, ale coraz częściej wybierają również marki, których odzież została stworzona z poszanowaniem przyrody. O tym, jak przemysł odzieżowy wpływa na środowisko i jakie ubrania warto wybierać, piszemy poniżej.

Przemysł odzieżowy a ekologia

Czy wiesz, że przemysł odzieżowy w skali światowej emituje nawet 10% dwutlenku węgla? Niekorzystnie wpływa na jakość powietrza, ale i zasoby wodne, bo przecież innowacyjne procesy technologiczne wytwarzania ubrań wymaga wykorzystywania jej ogromnej ilości. Sztuczne barwniki i syntetyczne materiały zanieczyszczają rzeki, trują zwierzęta. Kupując kolejną bluzkę, tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ogromne spustoszenie robi hodowla bawełny w Chinach i Indiach i jak wielkie zapotrzebowanie na wodę wykazują takie uprawy.

Znacznym problemem jest nie tylko zużywanie wody czy przedostawanie się chemicznych, toksycznych substancji do środowiska. Zauważa się rosnący kłopot z wciąż wzrastającą ilością odpadów. Zanim wyrzucisz kolejne spodnie, by zrobić miejsce w szafie na te nowe, pomyśl, że te będą rozkładać się aż 200 lat!

Pomysł na zrównoważoną modę

Na szczęście coraz więcej koncernów odzieżowych zauważa problem i próbuje się też dostosować do nowych wymagań rynkowych. Działania proekologiczne już dawno przestały być jedynie chwilowym trendem. Dzisiaj każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne są one dla ratowania naturalnego środowiska.

Zrównoważona moda to minimalizowanie chemii, jaką stosuje się do produkcji ubrań, wykorzystywanie w liniach produkcyjnych materiałów naturalnych oraz takich, które zostają przetworzone na przykład z plastikowych butelek PET. W końcu zwraca się uwagę na konieczność używania mniejszych zasobów wody do produkcji materiałów. Niektóre firmy odzieżowe, jak https://eolsen.pl/ zainwestowały nawet w produkcję własnej, ekologicznej przędzy. Na metkach ubrań bez problemu znaleźć można oznaczenia certyfikatów, które świadczą o ekologicznej produkcji z poszanowaniem bogactwa przyrody oraz zwierząt.

Ekologiczne ubrania w trosce o nasze zdrowie

Warto zdać sobie sprawę, że już 40% Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. Problem z nietolerancją dotyka przede wszystkim najmłodszych. Okazuje się, że stany alergiczne coraz częściej wywoływane są przez substancje chemiczne, jakie są obecne w naszym otoczeniu. Sztuczny materiał, z którego uszyta została bluzka, ma przecież bezpośredni kontakt ze skórą i również tym sposobem toksyny przedostają się do naszego organizmu.

Jak widać, zrównoważona, ekologiczna moda jest niezbędna nie tylko, aby ratować nasze środowisko, ale także po to, byśmy mogli cieszyć się pełnym zdrowiem każdego dnia. Cieszy fakt, że coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i na stałe zmienia swoje tendencje zakupowe.