czwartek, 26 październik 2023 21:05

Najpiękniejsze niebieskie kamienie szlachetne

niebieskie kamienie szlachetne niebieskie kamienie szlachetne fot: materiały prasowe

Kamienie szlachetne od dawien dawna uważane są za skarby ziemi. Dodatkowo od starożytności przypisuje się im magiczne właściwości, cudowne zdolności czy wpływ na ludzkie losy. Często było to powiązane z ich kolorem i podobieństwem do zjawisk fizycznych, czerwień - ogień, niebieski - woda, niebo, czy zielony - natura. Dziś żyjemy już w innych czasach, lecz wiara w moc kamieni szlachetnych wciąż z nami pozostaje i rozbudza wyobraźnię. W poniższym artykule sprawdzimy jak się ma sprawa z niebieskimi kamieniami szlachetnymi, dlaczego są takie wyjątkowe i na co wpływa ich niebieski kolor.

 

Czym są kamienie szlachetne?

Zacznijmy od tego, jaki kamień możemy nazwać z powodzeniem kamieniem szlachetnym i jakie warunki musi spełniać żeby zasłużyć na to miano? Przyjmuje się, że o kamieniu szlachetnym możemy mówić w momencie, gdy jego twardość przekracza 7 punktów w skali Mohsa. Dodatkowo musi się charakteryzować przejrzystością, pięknym kolorem i po obróbce nadawać do umieszczenia w biżuterii.

Od czego zależy kolor kamieni szlachetnych?

Kamienie szlachetne przyjmują najróżniejsze barwy, od czerwieni rubinów, przez szafir z jego przepiękną niebieską barwą, aż po przezroczysty kamień szlachetny jakim jest diament. Wszystkie te kolory, poza przeźroczystością, to wpływ wtrąceń, które dostały się w strukturę minerałów podczas tworzenia się kamienia. Czasem wpływają tylko na kolor, czasem występują także w postaci wtrąceń w strukturze kamienia. Wtrącenia często zaniżają cenę kamienia szlachetnego, ale w wyjątkowych przypadkach mogą wręcz podwyższać jego wartość, wszystko zależy od ich wyglądu, wielkości i oczekiwań nabywcy.

Jakie wyróżniamy najpiękniejsze niebieskie kamienie szlachetne?

Kamienie w kolorze niebieskim budzą spore poruszenie wśród klientów. W końcu niebieska barwa towarzyszy nam na co dzień. Ludzie utożsamiają kolor niebieski z niebem lub wodą, a co za tym idzie ze spokojem, odprężeniem i relaksem.

Szafir

Szafir niebieski, to odmiana korundu, która zawdzięcza swoją barwę wtrąceniom jonów żelaza. Szafiry występują zwłaszcza w Azji i to właśnie stamtąd pochodzą najdroższe okazy nazywane szafirami kaszmirskimi (od rejonu Kaszmir, gdzie są wydobywane). Indie, Sri Lanka i Tajlandia to najczęstsze miejsca wydobycia tych kamieni szlachetnych, jednak o różnych odcieniach i inkluzjach.

Topaz

Chociaż to jego brat, topaz imperialny jest najbardziej pożądany z rodziny, to niebieski topaz też ma swój urok. Kamień ten pochodzący z rodziny krzemianów z powodzeniem sprawdzi się jako ozdoba biżuterii. Wydobywa się je na Sri Lance, Madagaskarze czy Brazyli.

Tanzanit

Ten fascynujący kamień o niebieskiej barwie przez wiele lat był mylnie brany za topaz. Na szczęście szybko zaskarbił sobie przychylność jubilerów i otrzymał własną nazwę, na cześć miejsca, z którego pozyskano pierwsze egzemplarze. Naturalna barwa to szarość, lub brąz, a dopiero w efekcie wygrzewania w temperaturze 400-500 stopni Celsjusza uzyskuje czysty kolor niebieski. Często można zaobserwować w tanzanicie efekt kociego oka.

Niebieskie brylanty

Są niebieskimi kamieniami szlachetnymi występującymi w naturze niezwykle rzadko. Tylko u setnej procenta z wydobywanych diamentów spotyka się to zabarwienie, a i wśród nich tylko niewielka ilość nadaje się do dalszej obróbki. Mogą występować jako okazy o lekkim odcieniu błękitu, ale zdarzają się też takie, które przyjmują ciemnoniebieski kolor. Są one też najbardziej cenione na rynku jubilerskim. Kolor zawdzięczają cząsteczkom bromu w strukturze kamienia. Wydobywane są w RPA i Indiach.

Akwamaryn

Kolejnym kamieniem, który przepięknie prezentuje się w biżuterii jest akwamaryn. Te jasnoniebieskie kamienie najbardziej pożądane są w właśnie w swojej niebieskiej odmianie, chociaż potrafią występować nawet w kolorze zielonym. Po raz kolejny niebieskie kamienie szlachetne swoją barwę zawdzięczają obecności berylu.

Właściwości przypisywane niebieskim kamieniom szlachetnym

Nie tylko w XXI czy XX wieku kamieniom przypisuje się magiczne właściwości i cudowne zdolności. Już w starożytnym Egipcie przypisywano im specjalne cechy. Najbardziej pożądane były te najrzadsze i o najczystszych odcieniach. Nic więc dziwnego, że niebieskie klejnoty szybko zdobyły uznanie i były poszukiwane.

Jednym z nich zdecydowanie jest, był i będzie lapis lazuli. Dzięki obecności wtrąceń z domieszkami złocistego pirytu był uznawany za kamień bogów. Przypisywano mu też właściwości lecznicze. Podobnie jak turkus, szafiry czy szafir, które mają wzmacniać aurę noszącego, mieć właściwości uzdrawiające czy wspierać siły mentalne.

Ile kosztują niebieskie kamienie szlachetne?

Przy wycenie kamieni szlachetnych zawsze jest wiele zmiennych takich jak czystość, popularność, wtrącenia, rozmiar, miejsce pochodzenia, itp.. Nie jest jednak tajemnicą, że niektóre kamienie o niebieskiej barwie są dużo bardziej pożądane niż inne. Niebieski diament jest tu zdecydowanym liderem, a jego wartość zaczyna się już od 26 000 dolarów za 0,5 karata jasnoniebieskiego diamentu po nawet 75 000 dolarów za 0,25 karatowy ciemnoniebieski kamień. W przypadku tanzanitu cena nie jest już tak wysoka i waha się w okolicach 300-1000 dolarów za karat.

Z jakimi metalami szlachetnymi najlepiej komponują się niebieskie kamienie?

Przeważnie akwamaryn, błękitne topazy czy inne niebieskie kamienie szlachetne najpiękniej wyglądają w otoczeniu srebra lub platyny i tak też najczęściej są wkomponowywane. Błękitne kamienie, czy nawet te na pograniczu niebieskiego i fioletu często spotyka się oszlifowane w kształcie kropli lub wielościanu foremnego. Zdarza się jednak, że nie tylko srebro, czy platyna służą za otoczenie tych przepięknych kamieni szlachetnych. Biżuteria z niebieskimi kamieniami od jubilera A&A odważnie łączy różne barwy złota i srebra. Pierścionki zaręczynowe, kolczyki czy bransoletki wykonane w tej konwencji pięknie prezentują się tak na oficjalnych przyjęciach jak i codziennych spotkaniach.

Niebieskie kamienie szlachetne - podsumowanie

Przyjęło się, że niebieski kamień szlachetny ma nam przynosić szczęście. Niezależnie czy w to wierzymy czy nie, nie zmienia to faktu, że niebieskawy odcień w biżuterii wygląda zjawiskowo i przyciąga uwagę. Dodatkowo akwamaryn, szafir czy lapis lazuli idealnie komponują się z każdym stylem, są twarde (ponad 7 w skali mohsa) i wytrzymałe. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby nosić je jako ozdobę na co dzień. Wybierając biżuterię pamiętajmy, by korzystać ze sprawdzonych pracowni jubilerskich, gdzie mamy pewność, że proponowane wyroby są najwyższej jakości.

 

Piękna biżuteria

Powrót mody lat 90. - kolczyk w pępku znów na topie

Powrót mody lat 90. - kolczyk w pępku znów na topie

Moda z lat 90. doświadcza swojego renesansu, co potwierdzają liczne gwiazdy popu, które zdecydowały się na ponowne wprowadzenie kolczyków w czytaj dalej
Najpiękniejsze niebieskie kamienie szlachetne

Najpiękniejsze niebieskie kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne od dawien dawna uważane są za skarby ziemi. Dodatkowo od starożytności przypisuje się im magiczne właściwości, cudowne zdolności czytaj dalej
Klasyka i elegancja - Jak nosić złotą biżuterię

Klasyka i elegancja - Jak nosić złotą biżuterię

Złota biżuteria to ponadczasowy symbol elegancji. Na przestrzeni wieków zawsze była postrzegana jako cenna, wyszukana oraz trwała, z tego powodu czytaj dalej
Unikatowa biżuteria Cosmic Love. Słońce i Księżyc od pracowni jubilerskiej Motyle

Unikatowa biżuteria Cosmic Love. Słońce i Księżyc od pracowni jubilerskiej Motyle

Artystyczna biżuteria autorska nawiązująca do motywów słońca i księżyca może kryć w sobie różne tajemnice. Takie same, które skrywają się czytaj dalej
  • 1