piątek, 04 luty 2022 19:50

Jak dobrać idealne buty narciarskie?

buty narciarskie buty narciarskie Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Aby właściwie przygotować się do jazdy na nartach, należy zadbać o prawidłowo dobrany sprzęt i akcesoria narciarskie. W ten sposób zadbasz o odpowiednie bezpieczeństwo, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jednym z najważniejszych elementów są buty narciarskie. Aby idealnie je dopasować, warto kierować się kilkoma czynnikami.

 

Buty narciarskie damskie i męskie - jak wybrać rozmiar?

Aby właściwie dobrać obuwie narciarskie, należy w dokładny sposób zmierzyć długość swojej stopy. Aby zrobić to w sposób prawidłowy; odrysuj na kartce stopę i zmierz odległość między dwoma najbardziej wysuniętymi punktami. Drugą stopę zmierz w ten sam sposób. Do zmierzonej długości należy dodać około 0,5 cm. W ten sposób dowiesz się jaki rozmiar butów narciarskich musisz wybrać.

Buty narciarskie - sztywność buta

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas dobierania właściwego obuwia jest ich sztywność, inaczej nazywana flexem. To jakie wybierzesz, zależy głównie od umiejętności, czy wagi. Sztywniejsze buty przeznaczone są dla osób bardziej zaawansowanych. Jeśli jednak jesteś początkujący w jeździe na nartach, wybierz flex w przedziale 40-70. W przypadku gdy twoje umiejętności sięgają poziomu średnio zaawansowanego, flex powinien wynosić 70-100. Natomiast zawodowi narciarze powinni wybierać buty o sztywności 100 bądź więcej.

Buty narciarskie - szerokość

Ważna jest również szerokość obuwia narciarskiego. Buty te powinny być jak najbardziej dopasowane do stopy, aby zapewniały jak największy komfort podczas jazdy na nartach. Przy wyborze właściwego obuwia, należy wystrzegać się kilku błędów. Jednym z nich jest wybór za dużego rozmiaru. Sprawia to, że buty nie są właściwie dopasowane do stopy, co nie będzie zapewniało komfortowej jazdy, a także może doprowadzić do kontuzji. Szerokość butów, pod względem poziomu umiejętności:

92mm-buty wąskie-przeznaczone wyłącznie dla zawodowych narciarzy

96-98 mm- wąskie-idealne dla osób z wąskimi stopami, bądź do szybkiej jazdy

100 mm-przeciętne - sprawdzą się dla większości narciarzy

102 mm-przeznaczone dla szerokich stóp

104 mm-dla bardzo szerokich stóp

Pamiętaj by przy wyborze właściwej szerokości, kierować się komfortem i kontrolą nad nartami. W ten sposób idealnie dopasujesz obuwie narciarskie.

Buty narciarskie damskie i męskie

Obuwie narciarskie jest dopasowane także do płci. Buty przeznaczone dla kobiet z reguły posiadają niższą cholewkę. Ponadto są one dopasowane do sportu, jaki chcesz uprawiać. Na przykład do skituringu doskonale sprawdzą się lekkie, elastyczne buty, pozwalające na duży zakres ruchu cholewki. Na stoku nie zapominaj także o odzieży narciarskiej, która chroni przed zimnem i wiatrem. Wybierz także rękawice narciarskie, które będą chronić twoje dłonie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Wybór właściwego obuwia narciarskiego jest bardzo ważny. W ten sposób zapewnisz sobie komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na stoku, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Pamiętaj, że idealnie dobrane obuwie jest dopasowane do stopy i umiejętności narciarza.