piątek, 04 luty 2022 19:47

Proteiny – jak działają na włosy?

doczepiane włosy naturalne doczepiane włosy naturalne Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Dbając o włosy, nie można zapominać, jak istotną funkcję w ich regeneracji pełnią proteiny. To podstawowy budulec ludzkiego organizmu, który jest też niezbędny do prawidłowego wzrostu włosów. Co warto wiedzieć na temat protein?

 

Proteiny to po prostu białka, które są podstawowym budulcem ludzkiego organizmu, także włosów. Proteiny intensywnie regenerują i odbudowują strukturę włosa, a szczególnie ważne są w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, które charakteryzują się mocno rozchyloną łuską i tym, że się puszą. Włosy wysokoporowate są zwykle suche, szorstkie i zniszczone. Takie włosy potrzebują protein, aby odzyskać dobrą kondycję. Również doczepiane włosy naturalne potrzebują bogatych w proteiny odżywek, aby zachować piękny wygląd.

Proteiny – co trzeba o nich wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, proteiny to białka, które grają szczególną rolę w organizmie, są też niezwykle istotne w regeneracji i odbudowie włosów. Dodają włosom blasku, objętości, są też bardzo ważne w przypadku pielęgnacji włosów suchych. W zależności od wielkości cząsteczek proteiny dzielimy na:

  • Aminokwasy – są to najmniejsze cząsteczki, takie jak: arginina, cysteina, metionina, tauryna i tyrozyna. Aminokwasy odpowiadają za porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu.  
  • Proteiny hydrolizowane – mają małe cząsteczki, dzięki czemu łatwo wnikają w głąb włosa, naprawiając powstałe uszkodzenia. Nie obciążają włosów, poprawiają za to ich sprężystość i odporność na uszkodzenia. Wśród nich są: proteiny pszenicy, proteiny mleczne, keratyna hydrolizowana, czy jedwab hydrolizowany.
  • Proteiny wielkocząsteczkowe – jak sama nazwa wskazuje, mają największe cząsteczki. Dzięki nim włosy stają się gładkie i błyszczące, jednak najlepiej sprawdzają się one na włosach wysokoporowatych. Wśród tych protein wyróżniamy: proteiny mleka, elastynę, kolagen, keratynę, proteiny jedwabiu. 

Jak stosować proteiny?

W sklepach znajdziemy duży wybór produktów z proteinami, które pozwolą zadbać o stan swoich włosów. Są wśród nich m.in. szampony, odżywki i maski. Powinny po nie sięgnąć osoby, które mają zniszczone, puszące czy podatne na uszkodzenia włosy. Kosmetyki z proteinami najlepiej nakładać 2 razy w tygodniu, aby nie przeciążyć włosów, co może przynieść odwrotny skutek. Proteiny należy stosować z humektantami, czyli substancjami higroskopijnymi, które magazynują wodę. Zapobiega to przesuszaniu kosmyków. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, odżywkę lub maskę z proteinami należy zastosować jako pierwsze, przed umyciem włosów szamponem, najlepiej nawilżającym. Podobnie postępujemy, pielęgnując naturalne włosy doczepiane, które można znaleźć np. tutaj: https://violahairextensions.pl/collections/wlosy-na-tasmie. Po użyciu odżywki i szamponu, jako ostatni krok warto zastosować emolienty, które zatrzymują składniki odżywcze wewnątrz włosa i chronią przed zniszczeniami.