niedziela, 06 czerwiec 2021 15:10

Masaż leczniczy – co warto o nim wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz?

Masaż leczniczy Kraków Masaż leczniczy Kraków

Masaż lecznicy, poza efektem niwelowania bólu, będzie również przynosił relaks i rozluźnienie. Zanim jednak zdecydujemy się na masaż, warto nie tylko dowiedzieć się o nim więcej, ale również poszukać sprawdzonego miejsca i osoby do jego wykonania, bowiem masaży leczniczych nie można wykonywać bez wiedzy i doświadczenia, co jest dozwolone jednak w przypadku masaży relaksacyjnych.

 

Masaż leczniczy a wiedza i praktyka

Wiele osób chce nauczyć się masaży, by wykonywać je głównie swojemu partnerowi – w internecie nie brakuje kursów i poradników, jak to robić. Należy jednak pamiętać, że taka internetowa nauka może dotyczyć tylko masażu relaksacyjnego. Wykonanie go w sposób nieprawidłowy nie powinno nieść ze sobą przykrych konsekwencji, inaczej jednak jest w przypadku masażu leczniczego – złe jego wykonanie może prowadzić do spotęgowania objawów, ale również np. do niedowładów poszczególnych części ciała.

Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na masaż leczniczy, warto poszukać doświadczonych, sprawdzanych i polecanych przez innych osób i miejsc, gdzie masaże takie są wykonywane. Najlepiej rekomendacji szukać u osób bliskich i znajomych, jednak oczywiście można poszukiwać ich także w sieci – w tym przypadku należy jednak mieć oczy szeroko otwarte, gdyż wiele opinii w sieci jest obecnie kupionych i niekoniecznie prawdziwych.

Czym jest masaż leczniczy?

Zdaniem masażu leczniczego jest pomoc w pozbyciu się dolegliwości, które nas męczą – najczęściej są to różnorodne problemy bólowe, dotyczące pleców lub kręgosłupa. Masaż leczniczy może dotyczyć jednak również innych partii ciała, a kolejną najpopularniejszą są stopy.

Masaż, poprzez jego wykonane, będzie prowadził do rozluźnienia mięśnie, ale również do wytworzenia endorfin, które to również będą miały dla nas działanie rozluźniające i przeciwbólowe.

masaż leczniczy

 

masaż leczniczy

Masaże lecznicze wykonywane są najczęściej u osób, które cierpią na rwę kulszową, ale do problemów zdrowotnych, które kierują wiele osób do masażysty, rehabilitanta czy fizjoterapeuty są również siedzący tryb życia, stres czy nadwaga. Wszystkie one mogą prowadzić do bólów pleców i kręgosłupa, a z tymi można radzić sobie właśnie z pomocą leczniczych masaży.

Czy po masażu leczniczym mogą pojawić się siniaki?

W wyobraźni wielu osób masaż leczniczy nie należy do przyjemnych – jest ona raczej bolesny, dlatego wiele osób zastanawia się, czy mogą pojawić się siniaki? Jest jednak inaczej, masaż leczniczy sam w sobie również powinien być przyjemny i relaksujący, a po nim absolutnie nie powinny pojawiać się siniaki.

Jeżeli jednak ma to miejsce, najprawdopodobniej są one efektem źle wykonanego masażu – w takim wypadku należy zgłosić się do osoby, która go wykonała, można również zdecydować się na wizytę u lekarza, gdyż źle wykonany masaż może prowadzić nie tylko do siniaków, ale również innych, poważnych, zdrowotnych konsekwencji.

Podobnie jest z bólem – jeżeli pojawił się w trakcie, lub po masażu, warto skontaktować się z lekarzem, najlepiej ortopedą. Należy to zrobić niezwłocznie, jeżeli po wykonanym masażu problemy bólowe, które miały miejsce, nasilają się, gdyż mogło dojść do pogorszenia się stanu naszego zdrowia.

Wykonywanie masażu leczniczego

Masaż leczniczy zazwyczaj będzie trwał kilkadziesiąt minut. Niemal zawsze będzie zaczynał się, i także kończył głaskaniem, podczas gdy pomiędzy nim zostanie wykonane ugniatanie, rozcieranie, wałkowanie i oklepywanie naszego ciała.

To jednak klasyczny masaż leczniczy, nie jest on jednak jedyną opcją, na którą można się zdecydować. Zwłaszcza jeżeli właśnie klasyczny masaż leczniczy nie przynosi spodziewanych efektów, warto postawić na masaż leczniczy segmentarny.

Masaż segmentarny może składać się częściowo z elementów masażu klasycznego, jednak będzie on gwarantował stosowanie również odpowiednich chwytów. Chociaż skojarzenie nie jest przyjemne, przyjemny będzie sam masaż, ponieważ jest on naprawdę delikatny.

Kiedy warto skorzystać z masażu leczniczego?

Powodów może być bardzo wiele. Z jednej strony, są to chroniczne problemy, z którymi się borykamy, takie jak rwa kulszowa, wady postawy czy po prostu przewlekłe bóle pleców. Podobnie będzie jednak w przypadku nagłych kontuzji, w ich przypadku również może pomóc masaż leczniczy, lecz co istotne – nie przy każdej kontuzji. W tym przypadku warto skonsultować to z lekarzem.

Istnieje jednak również wiele momentów, w których z masaży leczniczych nie należy korzystać. Jeżeli borykamy się bakteryjnym zapaleniem tkanek, nowotworem, gorączką czy krwotokami, masaż leczniczy nie będzie tutaj wskazanym rozwiązaniem.

Partnerem materiału jest Moonlightspa.pl