poniedziałek, 02 styczeń 2023 11:53

Operacja powiększania piersi – implantami czy własną tkanką tłuszczową?

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową mat.prasowe

Operacja powiększania piersi może być wykonywana przy wykorzystaniu implantów lub własnej tkanki tłuszczowej pacjentki. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, a wybór tej odpowiedniej, zależy od indywidualnych preferencji pacjentki, jej oczekiwań wobec rezultatów zabiegu oraz oceny lekarza, który będzie wykonywał zabieg.

Każda z metod może dać różne efekty, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tym sposobom na powiększenie piersi. Przeczytaj!

Powiększanie piersi implantami

Silikonowe implanty to jedna z najczęściej wybieranych przez pacjentki możliwych wypełnień piersi. Są one wszczepiane pod lub nad mięśniem piersiowym. Mogą być stosowane do zwiększania rozmiaru lub poprawy kształtu piersi, wyrównania ich asymetrii. Implanty są trwałym rozwiązaniem powiększania piersi, ale ich wymiana może być konieczna w przyszłości. Dlaczego? Również skóra piersi, tak jak każda inna część ciała starzeje się, dlatego naturalne będzie także wiotczenie i zmiana tej okolicy. W takiej sytuacji wymiana implantów i np. podniesienie piersi, pomoże uzyskać bardziej młodzieńczy efekt. Powiększanie piersi implantami ma również wiele zalet. Silikonowe wkładki pozwalają uzyskać efekty, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia innymi metodami – praktycznie każdy kształt, objętość i projekcję. Panie z naprawdę małym biustem mogą liczyć na to, że po operacji powiększania piersi ich ciało zmieni się znacznie.

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową polega na pobraniu tkanki tłuszczowej od pacjentki z innej części ciała (np. brzucha, ud, ramion itp.) i wszczepieniu jej do piersi. Tkanka tłuszczowa jest pobierana za pomocą metody liposukcji i następnie odpowiednio opracowywana, aby usunąć nadmiar płynu i uzyskać jednorodną masę tłuszczową. W kolejnym etapie tkanka tłuszczowa jest wszczepiana do piersi. Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową daje bardziej naturalne efekty niż wykorzystanie implantów. Ale są też minusy tego typu zabiegu. Rezultaty są mniej trwałe i mogą wymagać kilku zabiegów, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Dlaczego? Część z przeszczepionego tłuszczu ulega wchłonięciu. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt, wyjściowo czasem podaje się więcej tkanki tłuszczowej w biust.

Rekonwalescencja po powiększaniu piersi implantami

Chociaż w rekonwalescencji po powiększaniu piersi implantami można znaleźć różne wspólne cechy dla wielu pacjentek, to jednak zależy ona od indywidualnych czynników w przypadku każdej z nich. Mowa tutaj o stopniu inwazyjności zabiegu, sposobu wszczepienia implantów, ogólnym stanie zdrowia pacjentki. Bezpośrednio po operacji powiększania piersi pojawia się obrzęk. Naturalnym następstwem jest również ból (ale zmniejsza się go, zażywając środki przeciwbólowe). W początkowej fazie rekonwalescencji należy unikać wysiłku fizycznego, sauny, opalania. Przez dłuższy czas trzeba również nosić specjalny stanik pooperacyjny. Zazwyczaj pacjentki mogą wrócić do codziennych aktywności po około 2-3 tygodniach od operacji, ale pełen rezultat zabiegu będzie widoczny po kilku miesiącach.