wtorek, 14 grudzień 2021 13:30

Podróż do Ameryki? Skorzystaj z ESTA!

ESTA VISA ESTA VISA pixabay

Dotychczas jedynym możliwym rozwiązaniem na wyjazd do USA dla Polaków było posiadanie wizy, wydanej przez konsulat amerykański.

Od dłuższego czasu wprowadzone rozwiązanie z użyciem systemu ESTA umożliwia komfortowe podróżowanie bez większych ograniczeń. Wyjeżdżasz do Stanów? Dowiedz się, czym jest ESTA i jak z niej skorzystać!

ESTA – co to jest?

ESTA to elektroniczny system weryfikacyjny, który został wdrożony w 2008 roku, a od 2009 roku stał się obowiązkowy dla wszystkich podróżnych z krajów należących do Visa Waiver Program (VWP). Nakłada on obowiązek elektronicznej rejestracji przed przybyciem do USA i pozwala efektywnie weryfikować podróżujące osoby. Program ESTA został stworzony na bazie wymogu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, w związku ze zniesieniem obowiązku posiadania wizy.

Dokonanie rejestracji w systemie ESTA rekomendowane jest na co najmniej trzy dni przed przybyciem do USA. Obecnie obowiązek rejestracji w systemie ESTA obejmuje 39 krajów, w tym również Polskę. Oznacza to, że przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych, każdy Polak musi złożyć specjalny wniosek o wpis do systemu ESTA, ponieważ bez tej czynności wjazd do kraju jest niemożliwy.

Jak uzyskać wpis do ESTA?

By zostać wpisanym do rejestru ESTA, należy wypełnić specjalny formularz przez Internet, a dokładnie mówiąc na stronie esta.cbp.dhs.gov/esta. Wniosek można wypełnić w języku polskim, dlatego również dla osób, które nie znają angielskiego na wyższym poziomie, złożenie aplikacji będzie szybkie i proste.

Formularz jest dość przejrzysty, niemniej jednak wypełnienie go zajmuje dłuższą chwilę ze względu na ilość wymaganych informacji, w tym imię i nazwisko, płeć, numer paszportu oraz data jego ważności, imiona rodziców, informacje odnośnie karty kredytowej Visa, Master Card lub innej, a także dane kontaktowe. Wniosek zawiera również pole na temat zatrudnienia i choć ta informacja nie jest wymagana, to zdecydowanie lepiej jest ją wypełnić, by zwiększyć swoją wiarygodność jako turysty, który chce spędzić jedynie urlop w Stanach, a nie planuje nielegalnego przedłużenia pobytu.

Po ukończeniu wypełnienia wniosku należy go przesłać, a następnie oczekiwać informacji zwrotnej, która zostanie dostarczona na wskazany adres email. Odpowiedź zwykle pojawia się po maksymalnie kilku godzinach. Należy również pamiętać, że konieczne jest wydrukowanie potwierdzenia rejestracji w ESTA, i wzięcie dokumentu ze sobą na lotnisko, ponieważ jest on niezbędny, by dostać się na pokład samolotu.

Jakie uprawnienia uzyskuje turysta dzięki ESTA?

Rejestracja w ESTA VISA jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą podróżować do Stanów Zjednoczonych. Uprawnienia, jakie idą wraz z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o wpis do ESTA to przede wszystkim bezpieczne i legalne podróżowanie do USA. Należy pamiętać, że ten kraj ma bardzo surową politykę imigracyjną, przez co najmniejsze niedopełnienie formalności może prowadzić do zatrzymania na lotnisku, a następnie odesłanie lotem powrotnym do kraju. Rejestracja w ESTA praktycznie gwarantuje, że nic takiego nie będzie miało miejsca.