piątek, 01 kwiecień 2022 19:15

Podstawowa różnica w pielęgnacji kobiet i mężczyzn

kosmetyki dla mężczyzn – Menland.pl kosmetyki dla mężczyzn – Menland.pl Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Kobiety i mężczyźni różnią się pod wieloma względami. Różnice te dotyczą także budowy naskórka, który w oczywisty sposób wymaga starannej, dedykowanej pielęgnacji.

Ze względu na odmienną budowę skóry panowie mają spore szanse wyglądać znacznie młodziej niż kobiety w tym samym wieku. Jednak niewłaściwa pielęgnacja lub jej całkowity brak sprawiają, że mężczyźni nie wykorzystują tej przewagi, a to dbające o siebie panie przez lata cieszą się promienną urodą.

Jaka jest najważniejsza różnica między właściwą damską a męską pielęgnacją? Czego najbardziej potrzeba dżentelmenom?

Męska skóra ma inne pH

Skóra mężczyzn ma niższe pH niż skóra kobiet. Efektem tego jest ograniczenie rozwoju niektórych bakterii i tworzenie innej mikroflory. Z drugiej strony źle dobrane kosmetyki do mycia – czyli mydła o mocno zasadowym odczynie – wpływają na męską skórę jeszcze gorzej niż na damską. Dlatego mężczyźni zdecydowanie powinni odstawić zwykłe, tanie mydło. W kosmetykach myjących dla panów świetnie sprawdzą się substancje przywracające skórze kwaśny odczyn, np. kwas mlekowy.

Męska skóra wydziela więcej sebum

Na skórze u mężczyzn znajduje się więcej gruczołów łojowych, dlatego panowie zazwyczaj mają tzw. cerę tłustą. Więcej łoju oznacza lepsze natłuszczenie i mniejszą skłonność do utraty wody przez naskórek (co jednak wcale nie oznacza, że mężczyźni nie potrzebują kremów nawilżających). W przypadku takiej skóry bardzo łatwo o nadprodukcję sebum, a co za tym idzie – o trądzik, wypryski i zaskórniki. Te zmiany skórne pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na plecach i pośladkach.

W męskich kosmetykach warto więc szukać substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych, takich jak cynk czy kwas salicylowy. Tłustsza cera sprawia też, że panowie nie lubią „maziających się” kremów o ciężkich konsystencjach. Lepiej postawić na hydrożelowe, leciutkie formuły, które momentalnie się wchłaniają, świetnie nawilżają i pielęgnują skórę.

Męska skóra potrzebuje filtrów UV

Nowotwory skóry u mężczyzn występują częściej niż u kobiet oraz są zlokalizowane w wyższych partiach ciała. Poza tym często mają bardziej agresywny przebieg (np. w przypadku czerniaka). Z czego to wynika? Jak już wspomniano, mężczyźni nie przepadają za smarowaniem się tłustymi kremami, a takie formuły zazwyczaj mają kosmetyki przeciwsłoneczne. Charakter ich pracy często wiąże się z większą ekspozycją na słońce, a ponadto ochronny wpływ estrogenów (żeńskich hormonów płciowych wytwarzanych przez męski organizm w naprawdę znikomej ilości) jest dużo mniejszy niż u kobiet.

Dlatego panowie bezwzględnie powinni stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym – i to nie tylko w lecie! Na plaży warto się przełamać i posmarować ochronnym kosmetykiem z wysokim SPF. Na szczęście na co dzień mężczyźni mogą sięgać po szybko wchłaniające się, pielęgnujące kremy do twarzy i rąk. Filtry UV pomagają zadbać nie tylko o zdrowie, ale i o wygląd. Pod wpływem długotrwałego działania promieni słonecznych skóra szybciej się starzeje, staje się grubsza i pojawiają się przebarwienia. Panowie naprawdę nie powinni zaniedbywać ochrony przeciw promieniowaniu UV. Właśnie w ten sposób zaprzepaszczają szanse na młodzieńczy wygląd po pięćdziesiątce!

Specyficzne potrzeby męskiej cery

Na 1/3 powierzchni męskiej twarzy rosną włosy, a owłosiona skóra wymaga specjalnego traktowania i używania takich narzędzi jak maszynki czy brzytwy do golenia. Panowie nic na to nie poradzą – albo muszą się regularnie golić, albo dbać o zarost. Golenie wymaga kosmetyków o działaniu łagodzącym i nawilżającym, ponieważ proces mechaniczny „wycina” z twarzy ochronną warstwę sebum (oraz zrogowaciały naskórek). Broda i wąsy oraz skóra pod nimi również wymagają nawilżenia, a do tego mycia, odżywiania i stylizowania.

Jak widzisz, męskie kosmetyki nie są po prostu wymysłem chciwych producentów albo chwytem marketingowym. Jeśli chcesz długo cieszyć się świetnym wyglądem - stosuj kosmetyki dla mężczyzn – Menland.pl.