sobota, 10 październik 2020 12:43

Zasłony miodowe czy malinowe? Podobieństwa i różnice

Zasłony iodowe Zasłony iodowe

Niezwykle popularne kolory miodowe i odcienie malinowe stanowią specyficzne, dwa bieguny, jeśli chodzi o stosowanie barw przydatnych w dekoracji oraz upiększaniu wnętrz o indywidualnym lub publicznym charakterze.

Które zasłony gotowe w praktyce będą sprawiały się najlepiej i bez szkody estetycznej dla miejsca, gdzie zostaną zamontowane? Temat wdzięczny, choć niełatwy, bo wiele zależy od tego, jakiego rodzaju miejsce chcemy upiększyć takimi zasłonami.

Zasłony miodowe - zalety i wady

Decydując się na zasłony miodowe w przestrzeni, gdzie mieszkamy lub pracujemy, powinniśmy pamiętać o tym, że tego rodzaju tkaniny charakteryzują się delikatnym połyskiem, co już na wstępie stawia je na półce z materiałami do wnętrz eleganckich, niecodziennych, o określonym stylu. Miodowa zasłona znakomicie odnajdzie się więc w wytwornym pokoju gościnnym. Jej słoneczna barwa współgrać będzie z kolorem jasnych, naturalnych, drewnianych mebli. Umiejscowienie jej na oknach przestrzeni, w której królują masywne, brązowe lub nawet czarne meble - także będzie ciekawym rozwiązaniem. Barwa miodu w wersji połyskliwej zachowa najwyższy poziom elegancji. Zasłona matowa nie da już tak piorunującego efektu w przestrzeni. Dobrze będzie o tym pamiętać, jeśli przyjdzie nam do głowy pomysł, żeby dla zaoszczędzenia kosztów zdecydować się na pewne półśrodki.

Zasłony malinowe - plusy i minusy

Malinowy odcień tkaniny jednym wydaje się zbyt infantylny do stosowania we wnętrzach ludzi z gustem, inni z kolei uwielbiają takie rozwiązanie właśnie ze względu na jego niekonwencjonalność. Pamiętajmy o tym, że przesyt wszelkich kolorów w przestrzeni bardzo razi w oczy. Jeśli już na oknie pojawić się ma zasłona malinowa, to dobrze będzie przełamywać ją także innymi barwami, np. fioletowym nakryciem stołu czy zielonym, leśnym odcieniem ścian. Czerwień malinowa na tle jasnej lub nawet zgniłej zieleni prezentuje się niezwykle estetycznie, co często mieliśmy możliwość zaobserwować podczas oglądania scenografii w popularnych polskich serialach.

Zasłony malinowe

Zasłony malinowe

Zasłony gotowe - łączenie dwóch przeciwstawnych biegunów

Czy zasłony gotowe o odcieniach malinowym i miodowym można ze sobą łączyć? Jak wygląda realny efekt? Rozwiązanie tego typu warto wziąć pod uwagę. Tylko eksperymenty, nawet te nie do końca świadome, są w stanie nas nauczyć nowych rzeczy i rozwinąć nasz gust. Łączenie zasłon o takich kolorach zda egzamin, gdy dobierzemy je na zasadzie jednakowego stopnia połysku lub matowości. Odcień koloru też jest ważny. Blada zasłona miodowa przy intensywnej zasłonie malinowej będzie prezentowała się dość przypadkowo, a to raczej nie jest fajny efekt wizualny. Między kolorami zasłon koniecznie trzeba zachować balans, by jeden nie zdominował drugiego. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie wykorzystanie takich zasłon na przelotkach, bez górnej części rozwieszanej poziomo w sytuacji stosowania klasycznych karniszy, aby kompozycja stworzona na oknie zachowała ład. Tak przygotowany zestaw kolorystyczny zasłon wykorzystać można w przestrzeniach domowych oraz miejscach funkcjonujących do uprawiania niekonwencjonalnego zawodu, różnorodnych prac artystycznych.