środa, 24 kwiecień 2019 19:46

Czym kierować się podczas zakupu zabawki dla dziecka?

Przymierzacie się do zakupu nowej zabawki dla swojej pociechy? Nie wiecie jaka będzie odpowiednia? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości i podpowiedzieć jak wybrać idealną zabawkę.

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzieci kochają zabawki. Wystarczy w końcu jedno spojrzenie na ugniatające się od pluszaków i maskotek półki w pokoju naszych maluchów. Zabawki nie tylko pozwalają dziecku radośnie spędzić czas, ale mogą również stanowić istotne narzędzie dydaktyczne. Dlatego też wybór odpowiedniej zabawki jest tak istotny. Jak jednak nie pogubić się w gąszczu oferowanych przez wielu producentów produktów? Postaramy się wam podpowiedzieć w poniższym artykule.

Zacznijmy zatem od tego, że wybór zabawki może stanowić spore wyzwanie. Zabawka musi bowiem podobać się dziecku, ale jednocześnie być dopasowana do jego wieku. Pierwszym krokiem powinno być zatem sprawdzenie, do jakiego przedziału wiekowego skierowana jest dana zabawka. Nie ma bowiem sensu kupowane zabawek ,,na zaś". Musi być ona dopasowana do obecnego stanu rozwoju i możliwości ruchowych i poznawczych waszej pociechy.

Dla przykładu dla niemowląt najlepszą zabawką będzie taka oparta na kontrastowych kolorach oraz zróżnicowanych fakturach, które dodatkowo będą wydawać dźwięki. Wszystkie te bodźce będą pomagać w rozwoju maluszka. Celem takich zabawek jest zachęcenie dziecka do pierwszych prób aktywności. Przekręcania się na brzuszek czy też leżenia na boczku.

Istnieją również zabawki, które niejako rosną wraz z wiekiem dziecka. Przykładem mogą tutaj być maty edukacyjne. W pierwszych miesiącach życia dziecko będzie jedynie obserwować zawieszone na nich elementy, aby później wraz z upływającym czasem zacząć je chwytać i odkrywać ich funkcje.

Aspekt edukacyjny zabawek jest również kluczowy podczas ich wyboru. Zabawki, które emitują dźwięki piosenek czy też wierszyków będą wspierać pamięć dziecka a takie ze świecącymi elementami ułatwią naukę koordynacji na linii oko-ręka.

Dobierając zabawkę warto też pomyśleć przez chwilę o samych rodzicach. Jeżeli zatem zabawka wydaje dźwięki to warto sprawdzić, czy umożliwia regulację ich głośności. Czasami bowiem również rodzicom należy się chwila wytchnienia.

Renomowany sklep zabawkowy – miejsce gdzie znajdziesz sprawdzone zabawki

Decydując się na zabawkę warto też przyjrzeć się dokładnie jakości jej wykonania. Zbadaj zatem czy zabawka nie posiada żadnych ostrych krawędzi lub innych zadziorów. Tego typu niedoróbki mogą bowiem stanowić poważne niebezpieczeństwo dla dziecka. Zabawki wolne od wad najczęściej spotkać można w renomowanych sklepach zabawkowych. Unikajcie zatem zakupów na różnorakich bazarach, gdzie nigdy nie macie pewności co do pochodzenia zabawek. Pozorna oszczędność może się bowiem później zemścić na zdrowiu waszej pociechy.

Kupując zabawkę należy też zwrócić baczną uwagę na jej oznaczenia. Poświadczone certyfikaty i normy świadczą o tym, że dany produkt został gruntownie przetestowany i będzie odpowiedni dla danego dziecka.

Czytany 388 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1