wtorek, 12 listopad 2019 10:27

Jak zaprojektować kuchnię?

Projektowanie kuchni Projektowanie kuchni

Kuchnia jest najbardziej wymagającym pod względem projektowania pomieszczeniem w całym domu. Trzeba tu wziąć pod uwagę wszystkie media, ich wymiary, dostępność i zapewnienie zasilania. Co więcej, po zakończonej aranżacji wszelkie zmiany będą niosły za sobą dużo pracy, a więc mamy tu dodatkową presję.

Jeśli jednak nasz projekt kuchni będziemy wykonywać krok po kroku, cała aranżacja ma szansę zakończyć się sukcesem. Jakie to kroki? Służymy odpowiedzią poniżej.

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest najbardziej wymagającym pod względem projektowania pomieszczeniem w całym domu. Trzeba tu wziąć pod uwagę wszystkie media, ich wymiary, dostępność i zapewnienie zasilania. Co więcej, po zakończonej aranżacji wszelkie zmiany będą niosły za sobą dużo pracy, a więc mamy tu dodatkową presję. Jeśli jednak nasz projekt kuchni będziemy wykonywać krok po kroku, cała aranżacja ma szansę zakończyć się sukcesem. Jakie to kroki? Służymy odpowiedzią poniżej. 

Szukanie inspiracji do aranżacji kuchni

Projekt kuchni rozpoczynamy od najprzyjemniejszej czynności: szukania inspiracji. W tym celu warto przejrzeć zdjęcia gotowych kuchni dostępnych w sieci i zebrać je w jednym folderze, dzięki czemu będziemy wiedzieć, do czego zmierzamy. Zdjęcia nie muszą zawierać konkretnego, gotowego zestawu, który chcemy mieć. Chodzi raczej o styl i kolorystykę, jakich mamy się trzymać. Może to być sam kolor, wyjątkowe uchwyty, oryginalna lampa czy też typ frontów. Ważne, aby w naszej głowie powstał zamysł. Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie tablicy inspiracji, na którą będzie można zerkać w dowolnej chwili i dodawać lub odejmować zdjęcia. 

Pomiar kuchni

Po zdobyciu inspiracji trzeba przejść do bardziej konkretnej pracy, czyli pomiarów. Sprawdzamy długość każdej ściany, każdej wnęki i każdego załamania. Potrzebne nam też będą wymiary otworów okiennych, parapetów, otworów drzwiowych i wysokość pomieszczenia. Zaznaczamy odpływy, gniazdka elektryczne, włączniki światła, rury c. o. i kratki wentylacyjne. Do zebrania dokładnych pomiarów wystarczy nam miara lub dalmierz, kartka i ołówek. 

Rozplanowanie urządzeń AGD

Mając wszystkie wymiary kuchni, możemy stworzyć rzut. Wykonujemy go przy użyciu specjalnego programu komputerowego lub po prostu karki papieru milimetrowego i ołówka. To czas na rozplanowanie urządzeń AGD i sprzętów, wśród których znajdziemy: lodówkę, zmywarkę, zlewozmywak, piekarnik oraz płytę grzewczą i okap. Ta lista może być jednak dłuższa i zawierać na przykład kuchenkę mikrofalową, ekspres do zabudowy, młynek do odpadów czy też chłodziarkę na wino. Projektując kuchnię, przyjmujemy, że większość szafek kuchennych ma głębokość 60 cm. Jeśli w planach mamy wstawienie wyspy kuchennej lub półwyspu, trzeba pamiętać, że przejście pomiędzy zabudową powinno wynosić co najmniej 90 cm. 

Blat roboczy i szafki kuchenne

Poziom blatu roboczego w kuchni powinien być dostosowany do wzrostu właścicieli, przy czym na uwadze trzeba też mieć wysokość parapetu okiennego (o ile znajduje się w linii zabudowy). Wysokość frontu meblowego to 72 cm, natomiast wysokość nóżek lub cokołu można dobrać indywidualnie, podobnie jak szerokość blatu (od 2 cm w górę). Wiszące szafki mogą być otwierane tradycyjnie, w bok, lub też uchylać się do góry. Odległość pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami wynosi zwykle od 55 do 65 cm. 

O czym trzeba pamiętać, planując ustawienie płyty gazowej i lodówki dwudrzwiowej w kuchni?

Na koniec dodajmy jeszcze kilka wskazówek i porad, które mogą się okazać przydatne podczas projektowania kuchni. Ruszt płyty gazowej ma wysokość od 3 do 5 cm i warto to wziąć pod uwagę przy ustalaniu wysokości blatu kuchennego. Lodówka dwudrzwiowa nie może stać bezpośrednio przy ścianie, gdyż kąt otwarcia jej drzwi wynosi 160 stopni. Jej fronty muszą być też wysunięte w stosunku do zabudowy. Kostkarka i dozownik wody wymagają zaplanowania przyłącza wody. 

Piekarnik z kuchenką mikrofalową i zlew podwieszany, czyli dwie wskazówki na zakończenie

Dolna krawędź piekarnika z kuchenką mikrofalową w zabudowie nie może znajdować się wyżej niż 140 cm. Jak uzyskać taki efekt? Wybieramy piekarnik kompaktowy o wysokości 45 cm lub też tradycyjny piekarnik obniżamy o około 15 cm. Planując zamontowanie zlewu podwieszanego, warto wiedzieć, że blat z drewna lub laminatu nie nadają się do tego celu. Tu trzeba zastosować blat z konglomeratu, kompozytu lub kamienia. Na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/kuchnia znajdziecie jeszcze więcej porad i wskazówek dotyczących projektowania kuchni.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1