piątek, 29 kwiecień 2016 17:27

Karnisze –dlaczego ich wybór warto przemyśleć?

Karnisze –dlaczego ich wybór warto przemyśleć? Zdjęcie: flickr.com (CC BY 2.0)

Nic nie pozwala w tak szybki i prosty sposób zmienić charakteru pomieszczenia, jak zasłony, czy firany. Wybór tkanin pozwala na swobodny dobór kolorów, faktur, a także rodzaju upięć w taki sposób, że salon, czy sypialnia zyskują zupełnie niepowtarzalny styl. Wcześniej jednak trzeba poradzić sobie z wyborem i zamocowaniem karniszy. Sprawdźmy, jak je właściwie dobrać i czy są jakieś istotne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Zakup karniszy wydaje się prosty. Jednak błędy przy ich określeniu np. ich wymiarów lub montażu będą miały wpływ na funkcjonalność i wygląd okiennych dekoracji. Podstawowa kwestia, jaką trzeba rozstrzygnąć, to wybór karniszy pojedynczych lub podwójnych. Jeśli w pomieszczeniu mają zawisnąć tylko firanki, wybieramy karnisz pojedynczy. Gdy zależy nam na zasłonach i firanach, trzeba kupić karnisz podwójny.

Jak wybrać długość karniszy?

Długość karniszy dobiera się do szerokości okna. By zasłony lub firany ładnie się prezentowały, dobrze, by karnisz wystawał jeszcze ok. 20-30 cm po każdej stronie okna. Do długości samego drążka, trzeba jeszcze doliczyć długość końcówek. Ich wybór jest duży, począwszy od prostych, krótkich, geometrycznych zakończeń, aż do wyraźnych, dłuższych, kilkunastocentymetrowych ornamentów.

Rodzaj karniszy

Dekoracje okien to ogromny przemysł, więc określone mody i trendy dotyczą również karniszy. Nadal popularne i często kupowane są tradycyjne, drewniane karnisze, ale hitem ostatnich lat są np.: metalowe karnisze pokryte powłoką galwaniczną wykończone kryształami lub cyrkoniami. Większość klientów sądzi, że karnisze są dostępne jedynie w standardowych długościach, tymczasem w naszym sklepie przygotowujemy również karnisze na indywidualne zamówienia, w tym również karnisze narożne i wykuszne – mówi ekspert ze sklepu rena.pl.

Kolor karniszy dobiera się do wystroju pokoju i zamierzonego efektu dekoracyjnego. Oprócz naturalnego drewna drążki są dostępne również w kolorach: antracytowym, matowym chromie, z efektem stali, antycznym złocie. W sprzedaży są również mini karnisze o niewielkiej średnicy do tzw. zazdrosek, czyli krótkich firanek przeznaczonych do kuchni czy łazienek.

Częste błędy

Do najczęściej popełnianych błędów przy wieszaniu karniszy należy zbyt mała ilość wsporników. Jest to istotne zwłaszcza przy suto marszczonych zasłonach, pod których ciężarem drążek może się wyginać. Tkanina osadza się na ziemi i zasłona nie prezentuje się już tak okazale jak powinna. Dobrze jest też pamiętać, że kółka lub żabki, na których są wieszane zasłony lub firany trzeba założyć na drążek przed przymocowaniem go do ściany i jeśli drążek jest dzielony dodatkowym wspornikiem, należy je rozłożyć symetrycznie.

Istotna jest także odległość drążka od ściany, a więc zakup wsporników odpowiedniej długości, zwłaszcza jeśli okno ma szeroki parapet, lub pod spodem znajduje się kaloryfer, o który mogłaby haczyć tkanina.

Karnisze kupujemy najczęściej raz na kilkanaście lat. Przed ich zakupem przy okazji urządzania nowego mieszkania, bądź remontu dobrze jest przemyśleć wcześniej zarówno potrzeby funkcjonalne, jak i rodzaj dekoracji okien. W ten sposób unikniemy najczęściej popełnianych błędów, a karnisze będą nam dobrze służyć przez kolejnych kilka lat.

Czytany 1134 razy
Więcej w tej kategorii: Poznaj radość zakupów z Aliexpress »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1