czwartek, 02 sierpień 2018 10:18

Tapety ścienne i ich rodzaje – co kupują Polacy?

Tapety ścienne nie wyszły z mody, choć dziś raczej nie okleja się nimi całych pomieszczeń. Stanowią raczej modny akcent na jednej ze ścian. Tymczasem kilkanaście lat temu tapetami zasłaniano wszelkie nierówności, a tych, z racji braku gładzi szpachlowej, było naprawdę sporo.

 

Jak wyglądało tapetowanie pomieszczeń w przeszłości?

Tapetowanie ścian całkowicie zastępowało malowanie. Całe ściany pokrywano papierową tapetą w delikatne wzorki. Przeważały jasne, pastelowe kolory. Tapeta miała stanowić delikatne tło dla mebli i dodatków, ale sama z siebie dodatkiem nie była.

Samo tapetowanie, czyli nakładanie kleju i mocowanie tapety, odbywało się przy pomocy metod stosowanych także i dzisiaj. Nie było to zadanie trudne, jednak wymagające wprawy i cierpliwości. Poprawne przyklejenie tapety stanowiło gwarancję jej trwałości. W przeciwnym razie tapeta odklejała się w rogach i na brzegach.

Jakość stosowanych w tamtym czasie tapet pozostawia wiele do życzenia. Były podatne na uszkodzenia mechaniczne i działanie słońca (blaknięcie). Sporo trudności sprawiało także ich czyszczenie, gdyż nie były odporne na działanie wody.

Dzisiejsze tapety ścienne i ich zastosowania

Dzisiaj tapetowanie sprowadza się najczęściej do przyklejenia tapety na jednej ze ścian albo tylko na jej części. Pozostałe ściany pokrywa się farbą w jednolitym kolorze. Tapety ścienne stanowią przede wszystkim nowoczesny element dekoracyjny, ozdabiają wnętrze podobnie jak obraz czy plakat. Tapetę można przykleić w każdym pomieszczeniu, doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, ale także kuchni i łazience. Wystarczy wybrać tapetę zmywalną, której niestraszne przypadkowe zachlapania.

Tapety ścienne (szeroki wybór wysokiej jakości tapet znajdziesz tutaj) nadają się także do pomieszczeń biurowych. Zapewniają schludny i profesjonalny wygląd biura, a jednocześnie przełamują monotonię.

Najchętniej wybierane rodzaje tapet ściennych

Wciąż dużą popularnością cieszą się tapety najtańsze, czyli papierowe. Obok nich w każdym sklepie z artykułami dekoracyjnymi znajdziemy tapety ścienne flizelinowe, czyli różniące się od papierowych tym, że posiadają warstwę wewnętrzną z fizeliny. Ponadto mają podwyższoną odporność na szorowanie i nie odbarwiają się.

Niektóre sklepy oferują również tapety samoprzylepne, czyli niewymagające użycia specjalnego kleju. Są to motywy i wzory umieszczone na folii samoprzylepnej bądź tkaninie samoprzylepnej.

Obecnie dużą popularnością cieszą się także mniejsze naklejki ścienne, spotykane zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Takie naklejki pełnią już wyłącznie funkcję dekoracyjną i co ciekawe, mogą być używane wielokrotnie nie tylko do dekoracji ścian, ale też mebli, drzwi czy okien.

Twój lifestyle

Symbolika pierścionku ze srebra - jak go nosisz?

Symbolika pierścionku ze srebra - jak go nosisz?

Biżuteria potrafi powiedzieć o nas bardzo wiele - czasem również wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadome. czytaj dalej
Bielizna damska sklep internetowy

Bielizna damska sklep internetowy

Każda z nas, kobiet, pragnie poczuć się wyjątkowo. Zmysłowe chwile z drugą połówką to idealne chwile na odkrycie własnej wartości, czytaj dalej
Zegarki Casio g -Shock

Zegarki Casio g -Shock

Marka Casio to obecnie jeden z najbardziej popularnych i zarazem cenionych przez konsumentów producent zegarków ręcznych. Zegarki tej marki kojarzone czytaj dalej
Radzimy jak dopasować biżuterię do dekoltu

Radzimy jak dopasować biżuterię do dekoltu

Biżuteria stanowi idealny dodatek dla naszego wizerunku, który wzbogaci go pod każdą okazję. Na szczególną uwagę zasługuje szyja i dekolt. czytaj dalej
  • 1