czwartek, 02 sierpień 2018 10:18

Tapety ścienne i ich rodzaje – co kupują Polacy?

Tapety ścienne nie wyszły z mody, choć dziś raczej nie okleja się nimi całych pomieszczeń. Stanowią raczej modny akcent na jednej ze ścian. Tymczasem kilkanaście lat temu tapetami zasłaniano wszelkie nierówności, a tych, z racji braku gładzi szpachlowej, było naprawdę sporo.

 

Jak wyglądało tapetowanie pomieszczeń w przeszłości?

Tapetowanie ścian całkowicie zastępowało malowanie. Całe ściany pokrywano papierową tapetą w delikatne wzorki. Przeważały jasne, pastelowe kolory. Tapeta miała stanowić delikatne tło dla mebli i dodatków, ale sama z siebie dodatkiem nie była.

Samo tapetowanie, czyli nakładanie kleju i mocowanie tapety, odbywało się przy pomocy metod stosowanych także i dzisiaj. Nie było to zadanie trudne, jednak wymagające wprawy i cierpliwości. Poprawne przyklejenie tapety stanowiło gwarancję jej trwałości. W przeciwnym razie tapeta odklejała się w rogach i na brzegach.

Jakość stosowanych w tamtym czasie tapet pozostawia wiele do życzenia. Były podatne na uszkodzenia mechaniczne i działanie słońca (blaknięcie). Sporo trudności sprawiało także ich czyszczenie, gdyż nie były odporne na działanie wody.

Dzisiejsze tapety ścienne i ich zastosowania

Dzisiaj tapetowanie sprowadza się najczęściej do przyklejenia tapety na jednej ze ścian albo tylko na jej części. Pozostałe ściany pokrywa się farbą w jednolitym kolorze. Tapety ścienne stanowią przede wszystkim nowoczesny element dekoracyjny, ozdabiają wnętrze podobnie jak obraz czy plakat. Tapetę można przykleić w każdym pomieszczeniu, doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, ale także kuchni i łazience. Wystarczy wybrać tapetę zmywalną, której niestraszne przypadkowe zachlapania.

Tapety ścienne (szeroki wybór wysokiej jakości tapet znajdziesz tutaj) nadają się także do pomieszczeń biurowych. Zapewniają schludny i profesjonalny wygląd biura, a jednocześnie przełamują monotonię.

Najchętniej wybierane rodzaje tapet ściennych

Wciąż dużą popularnością cieszą się tapety najtańsze, czyli papierowe. Obok nich w każdym sklepie z artykułami dekoracyjnymi znajdziemy tapety ścienne flizelinowe, czyli różniące się od papierowych tym, że posiadają warstwę wewnętrzną z fizeliny. Ponadto mają podwyższoną odporność na szorowanie i nie odbarwiają się.

Niektóre sklepy oferują również tapety samoprzylepne, czyli niewymagające użycia specjalnego kleju. Są to motywy i wzory umieszczone na folii samoprzylepnej bądź tkaninie samoprzylepnej.

Obecnie dużą popularnością cieszą się także mniejsze naklejki ścienne, spotykane zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Takie naklejki pełnią już wyłącznie funkcję dekoracyjną i co ciekawe, mogą być używane wielokrotnie nie tylko do dekoracji ścian, ale też mebli, drzwi czy okien.

Twój lifestyle

Czym jest alba i komża?

Czym jest alba i komża?

W wielu parafiach obowiązkowym strojem dzieci przystępujących do I Komunii Świętej są alby lub komże. Na pewno jest to rozwiązanie czytaj dalej
Moda męska – czy noszenie spodni dresowych na co dzień to dobry pomysł?

Moda męska – czy noszenie spodni dresowych na co dzień to dobry pomysł?

Dresy męskie to wygodny element stroju, który coraz częściej możemy zauważyć w stylizacjach casualowych u mężczyzn. Faceci ubierają dresy nie czytaj dalej
Modne zegarki męskie i damskie

Modne zegarki męskie i damskie

Zegarki od zawsze były synonimem elegancji. Kiedyś, jako towar luksusowy, świadczyły o randze właściciela. O ile sposoby odmierzania czasu ludzie czytaj dalej
Z koncertów na wybieg - styl rockowy w modzie

Z koncertów na wybieg - styl rockowy w modzie

Wyjątkowa historia Charakterystyczny rockowy sposób ubioru wiąże się z bardzo bogatą historią. Wszystko zaczęło się od rewolucji społeczno-obyczajowej z lat czytaj dalej
  • 1