środa, 23 listopad 2022 17:07

Jak dobrać zegarek do męskiej stylizacji?

zegarki OMEGA zegarki OMEGA pixabay

Choć w dobie smartwatchy tradycyjne zegarki nieco straciły na znaczeniu, to nadal są one stylowym dodatkiem do wielu strojów - od casualowych po wieczorowe eleganckie kreacje. Jednak jak dobrać zegarek do ubrania, tak aby wspólnie tworzyły spójną całość?

 

Zegarki do garniturów

Przez dłuższy czas przyjmowało się, że do garnituru odpowiednie są tylko zegarki na pasku, o płaskiej kopercie, tzw. garniturowce. Obecnie przyjmuje się, że do garnituru można założyć także zegarki na bransolecie. Jeśli zależy nam na stylowym i prestiżowym wariancie, warto spojrzeć na zegarki OMEGA np. z kolekcji De Ville lub Constellation. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie zegarka z tarczą nieposiadającą więcej dodatkowych elementów jak datownik. W ten sposób utrzymamy klasyczny styl pasujący do tego typu strojów.

Zegarki casualowe

Tutaj możemy zastosować szerokie spektrum dotyczące wyboru różnych modeli zegarków. Zdecydowanie dobrym wyborem będą zegarki o charakterze nieco bardziej sportowym lub klasyczne, jeśli nasz casualowy outfit należy do bardziej eleganckich. Popularne są także zegarki z elektronicznym cyferblatem, które występują zarówno w wariantach outdoorowych, jak również nieco bardziej retro lub w zupełności w futurystycznym wydaniu.

Warto zwrócić jest uwagę na rodzaj mechanizmu. Jeśli zegarek jest noszony często - można pokusić się o wybór modelu z automatycznym mechanizmem. Natomiast jeśli zegarek częściej znajduje się w pudełku niż na naszym nadgarstku, wtedy mechanizm kwarcowy (na baterię) będzie lepszym rozwiązaniem. Zegarki te są wstanie pracować na baterii nawet przez kilka lat, przez co są zawsze gotowe do użycia, i nie ma konieczności i nakręcania lub trzymania w rotomatach.

Zegarki sportowe

Do nich możemy zdecydowanie zaliczyć wszelkie modele outdoorowe, które przystosowane są do pracy w cięższych warunkach, jak np. kontakt z wodą, kurzem czy piachem. Ciekawym rozwiązaniem są divery, czyli tzw. nurki. Ich wygląd sprawia, że bywają stosunkowo częstym wyborem jako zegarki codzienne, ale dla miłośników sportów wodnych. Ich wysoka odporność na ciśnienie (zależna od marki i modelu) pozwala wykorzystywać je nie tylko podczas zwykłych kąpieli czy pływania łódką, ale pełnią także funkcję wskaźnika długości zanurzenia w przypadku realnego nurkowania z butlą tlenową.

Zegarek na pasku czy bransolecie?

Wybór jest w pełni uzależniony od naszych preferencji, jak również tego, do jakiego stroju będziemy nosić dany zegarek. Niegdyś przyjmowana zasada, że bransoleta pasuje tylko do casualowych i sportowych zegarków. Dzisiaj często można zauważyć subtelne bransolety w połączeniu z eleganckimi garniturami.

Pasek będzie dobrym rozwiązaniem na okres letni i zimowy, ponieważ nie nagrzewa się zbytnio, ani nie wychładza. Trzeba jednak mieć na uwadze, aby kolor paska korespondował z pozostałą częścią garderoby, taką jak buty, pasek od spodni, czy inne dodatki. Klasycznie wybiera się paski w kolorze czerni lub brązu.

Bransoleta z kolei może pasować do większej ilości wariantów kolorystycznych jakie mamy na sobie, ale powinna być dobrana kolorystycznie do biżuterii. Ciekawym rozwiązaniem są zegarki i bransolety bicolor, które często łączą ze sobą kolor srebrny i złoty, co zwiększa pulę dostępnych bransolet i bransoletek, łańcuszków czy zawieszek i kolczyków.