niedziela, 31 lipiec 2022 15:36

Kiedy kupić pierwsze buciki dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka Pierwsze buty dla dziecka pexels

Nauka chodzenia i pierwsze kroki dziecka są niezwykle emocjonujące dla rodziców. Gdy nasze dziecko powoli próbuje wstawać i chodzić, nadchodzi moment, by powoli rozejrzeć się za pierwszymi butami dla dziecka.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie buty kupić dla dziecka i kiedy to zrobić, dobrze trafiłeś. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na nurtujące pytania. Zapraszamy!

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Każde dziecko ma swoje indywidualne tempo wzrostu i nauki podstawowych umiejętności. Dla rodzica ogromnym wydarzeniem jest nauka chodzenia dziecka. Jest to czas, kiedy należy zainteresować się tematem zakupu bucików dla pociechy. Dziecko powinno stawiać swoje pierwsze kroki w domu bez bucików. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na naukę chodzenia. Stópki dziecka, na których nie ma butów, mają dużą swobodę i pozwalają lepiej poznawać dziecku zmienne faktury podłoża. Gdy chcemy, aby dziecko powoli zaczęło stawiać kroki po dworze, konieczne jest posiadanie wygodnego obuwia. Zapobiega to skaleczeniu delikatnych stópek dziecka. Specjaliści w dziedzinie ortopedii są zgodni i uważają, że okres pierwszych urodzin dziecka jest najlepszym momentem na kupno bucików. Dzieciom, które są na etapie nauki chodzenia i mają stwierdzone problemy ze stopami, pierwsze buty powinny być dodatkowo wyposażone w specjalne wkładki. 

Jakie powinny być pierwsze buciki?

Wybór pierwszych bucików dla dziecka może być stresującym wydarzeniem dla rodziców. Nic w tym dziwnego! Chcą oni dać dziecku to, co najlepsze, zapewniając mu komfort i wygodę. Jakie więc powinny być pierwsze buty? Przede wszystkim należy skupić się na starannym dobraniu rozmiaru butów. Konieczne jest dokładne dopasowanie butów nie tylko do długości stópki, ale także jej szerokości i wysokości. Świetnym pomysłem jest odrysowanie stopy na kartce papieru i dodanie do długości około 5 mm. Podeszwa w pierwszych butach dla dziecka powinna być maksymalnie elastyczna i umożliwiająca zginanie na 1/3 długości, czyli w miejscu, gdzie stópka wykonuje ruch przetoczenia.

Buty nie powinny być ciężkie, bo takie obuwie może przyczyniać się do problemów z poruszaniem. Pierwsze buciki muszą być lekkie i wykonane z przewiewnego i oddychającego materiału. Dobrej jakości materiał umożliwia cyrkulację powietrza oraz zapobiega bolesnym obtarciom. Najlepszym materiałem jest naturalna skóra. Cholewka w pierwszych bucikach powinna kończyć się niżej niż kostka dziecka. Umożliwia to wykonywanie swobodnych ruchów i pełną mobilność. Jeżeli nie ma takiej konieczności, w butach nie powinno być żadnych dodatkowych wkładek. Wyjątkiem są jedynie dzieci, u których stwierdzone są wady stóp. 

Jakich butów dla dziecka unikać?

Pierwsze buty dla dziecka muszą być idealnie dopasowane. Buty wyposażone w zbyt twardą i sztywną podeszwę nie dają dziecku odpowiedniej mobilności i mogą utrudniać wykonywanie pierwszych kroków. Wykonane z kiepskiej jakości materiałów wierzchnich wpływają negatywnie na cyrkulację powietrza w bucie. Nienajlepszym wyborem jest także zakup butów używanych. Takie buty posiadają odkształcenia na podeszwie, które na pierwszy rzut oka mogą być trudne do dostrzeżenia. Takie buty zazwyczaj nie będą komfortowe dla dziecka, więc znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej pary, dokładnie dobranej do kształtu stópki naszej pociechy.