czwartek, 13 styczeń 2022 15:13

Odzież używana – czy warto ją kupować?

odzież używana odzież używana pixabay

Początkowo sklepy z używaną odzieżą były traktowane pobłażliwie, ale jednocześnie pojawiały się jak grzyby po deszczu. Podejście do nich z czasem zaczęło się zmieniać, a odzież tam kupowana stała się coraz popularniejsza.

To spowodowało, że same sklepy się zmieniły i już dziś większość z nich nie przypomina niczym tych sprzed kilkudziesięciu lat. Czy faktycznie warto kupować ubrania w sklepach z używaną odzieżą? Gdzie warto szukać prawdziwych okazji ubraniowych?

Czy warto kupować odzież w second handach?

Sklepy z używaną odzieżą, nazywane popularnie również second handami zaczęły się szturmem pojawiać w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku. Praktycznie w każdym, nawet niewielkim mieście można było znaleźć co najmniej kilka takich miejsc. Początkowo wyglądały one tak, że na wielkich stołach poukładane były ubrania, a klienci szukali wśród nich tego, co ich interesowało. Często były one sprzedawane na wagę wg ustalonego z góry cennika. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać, bo i oczekiwania klientów się zmieniły. Ubrania były ładnie szykowane i wieszane na wieszakach. Pojawiały się też inne produkty – pościele, dodatki, a czasem nawet bele materiału czy przedmioty do dekoracji domu.

Zmieniła się znacznie także opinia o tego rodzaju sklepach. Wcześniej uważane były raczej za miejsca, gdzie można tanio kupić ubrania, dla osób, których nie stać na nic innego lub „do zniszczenia” na podwórku. Z czasem zaczęły się w nich pojawiać ciekawsze propozycje i odzież lepszej jakości. Czasami można było tam także „upolować” prawdziwe perełki. To spowodowało, że ich ofertą zaczęły interesować się także blogerki i influencerki modowe. Z kolei to wpłynęło na kolejne zmiany w ofercie sklepów, a także na sposób wyznaczania cen za towar. Coraz częściej można bowiem dostać tam odzież wycenioną za sztukę.

Gdzie szukać odzieży używanej w przystępnych cenach?

Jednak odzież używana nie musi być droga, nawet w przypadku markowych produktów. Wystarczy znaleźć miejsca, w których będzie ona oferowana w przystępnych cenach. Przede wszystkim warto porównywać ceny w różnych miejscach tego typu, jednocześnie zwracając uwagę na jakość oferowanych tam produktów. Innym ciekawym rozwiązaniem może być korzystanie z hurtowni odzieży używanej, które pojawiają się w coraz większej ilości miejsc. W takim przypadku warto zaufać firmom, które działają na rynku już od dłuższego czasu. Często działają przy nich także outlety znanych marek, dzięki czemu za niewielkie pieniądze można ubrać się bardzo modnie i znaleźć prawdziwe ubraniowe perełki, nie rujnując przy tym domowego budżetu.