środa, 22 grudzień 2021 21:21

Wygodne ubrania do przedszkola - postaw na bawełnę organiczną

ubrania dla dzieci z bawełny organicznej ubrania dla dzieci z bawełny organicznej pixabay

W co ubrać dziecko do przedszkola, aby było mu wygodnie i nic nie ograniczało jego ruchów? Jak zadbać o jego komfort termiczny tak aby nie było mu ani za ciepło ani za gorąco? Czy warto zainwestować w bawełnę organiczną?

 

Codzienne ubieranie dziecka do przedszkola to nie lada wyzwanie. Rodzice muszą wziąć pod uwagę porę roku, temperaturę panującą na dworze, ewentualnie zapowiadane opady, a nawet preferencje swojego dziecka. Należy pamiętać, że przedszkole jest miejscem, w którym dziecko bawi się, uczy i poznaje otaczający go świat. Stylizacja powinna być więc wygodna i komfortowa, wykonana z wysokiej jakości materiałów. 

Jak ubrać dziecko do przedszkola?

Dziecko spędza w przedszkolu dłuższy czas, dlatego zawsze powinno być odpowiednio ubrane. Jak? Przede wszystkim schludnie i wygodnie - powinno się czuć jak u siebie w domu, a liczne zabawy z innymi dziećmi nie powinny ograniczać mu ruchów. Warto kierować się poniższymi radami.

Odzież wierzchnia

Bez względu na pogodę panującą na dworze zawsze warto dać dziecku bluzę. Zimą sprawa jest oczywista - metoda ubierania na cebulkę gwarantuje dobrą izolację cieplną. Mamy pewność, że nasza pociecha nie zmarznie, nawet podczas zabaw na na mrozie czy w trakcie drogi z i do przedszkola. Bluzę zawsze można zdjąć i zostawić w szatni przedszkola - to duża wygoda i praktyczna opcja. W końcu lepiej jest zdjąć poszczególne elementy garderoby niż martwić się, że nasze dziecko marznie. 

Wbrew pozorom, bluza przydaje się także latem, przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Dziecko nie musi nawet mieć jej na sobie. Ma to znaczenie w sytuacjach, gdy poczuje się gorzej lub dostanie gorączki. Przy infekcjach człowiekowi szybko robi się bardzo zimno - założenie bluzy zwiększa komfort oczekiwania na przyjazd rodziców. 

Zwiększanie samodzielności dziecka

Do przedszkola warto wybierać ubrania, które wspierają kształtowanie koordynacji ruchów, precyzji i samodzielności. Oczywiście dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi samo w domu obsłużyć takie urozmaicenia. Mowa o sznurówkach, guzikach i zamku błyskawicznym. Jeśli wiemy, że nasze dziecko na chwilę obecną nie da sobie rady, stawiajmy na zwykłe koszulki, sweterki i dresy, a obsługi skomplikowanych dodatków uczmy w domu. Maluch znacznie bardziej ucieszy się z sytuacji, w której samodzielnie założy koszulkę niż z noszenia modnych dżinsów zapinanych na guziki, o których zdejmowanie i wkładanie będzie musiał prosić przedszkolankę. 

Przede wszystkim wygoda

Wybieranie przesadnie eleganckich ubranek do przedszkola będzie dużym błędem. Dziecko poznaje otaczający je świat, odkrywa, uczy się i bawi. Każdego dnia może mieć kontakt z farbami, kolorowymi pisakami czy przyrodą. Dodatkowo niewykształcona jeszcze w pełni koordynacja sprawia, że nietrudno o wybrudzenie odzieży jedzeniem. Eleganckie kreacje zostawmy na dni otwarte czy ważne wydarzenia w przedszkolu (dzień babci i dziadka, dzień mamy, mikołajki itp.). 

Na co dzień stawiajmy na dużą wygodę i swobodę ruchów - dziecko powinno bez przeszkód bawić się, uczyć i aktywnie spędzać wolny czas. Dobrym pomysłem z pewnością nie będą ciasne bluzki, golfy, sztywne dżinsy czy drapiące materiały. Najlepiej wybierać dresowe spodenki, luźniejsze koszulki lub bluzki oraz getry. W przypadku lubiących się stroić dziewczynek można postawić na grubsze rajstopki i wygodną, bawełnianą sukieneczkę. 

Bawełna organiczna czy sztuczne materiały?

Mając zarys odzieży, którą warto wybierać do przedszkola, zastanówmy się jeszcze nad równie ważną kwestią - z czego powinna zostać wykonana? Bez względu na wszystko warto wybierać naturalne, ekologiczne materiały - jednym z najlepszych jest bawełna organiczna. Jakie zalety mają więc ubrania dla dzieci z bawełny organicznej?

  • nie zstępują się i nie rozciągają w praniu, nawet przy wysokich temperaturach
  • zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, zapobiegając nadmiernej potliwości ciała
  • nie tracą koloru podczas prania lub dłuższego użytkowania
  • nie mechacą się, nie niszczeją wraz z upływem czasu
  • chronią przed wyziębieniem, bardzo dobrze trzymają ciepło
  • są przyjemne dla skóry
  • są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu

Warto dodatkowo omówić kwestię bezpieczeństwa. Bawełna konwencjonalna uprawiana jest dla jak największego zarobku - aby osiągnąć oczekiwane zyski w krótkim czasie, wzrost bawełny przyspieszany jest za pomocą sztucznych nawozów i środków chemicznych. Dodatkowo stosuje się preparaty owadobójcze, które zanieczyszczają środowisko i niszczą okoliczny ekosystem. Co gorsza - wszystkie chemiczne środki kumulują się we włóknach bawełny, czego nie można zlikwidować nawet piorąc odzież w bardzo wysokich temperaturach. Noszenie jej może powodować podrażnienia, alergie skórne i zaczerwienienia. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, których odporność dopiero się kształtuje i których skóra jest na tym etapie rozwoju wyjątkowo delikatna.

Biorąc także pod uwagę fakt, że odzież z bawełny konwencjonalnej dość szybko się niszczy, traci kolor i kształt oraz nie odprowadza wilgoci - jej kupna nie rekompensuje nawet niska cena. Korzystniej postawić na nieco droższe rozwiązanie, jakim jest odzież z bawełny organicznej (ekologicznej). Bawełna organiczna uprawiana jest zgodnie z jej naturalnym cyklem wzrostu, bez użycia choćby najmniejszej ilości sztucznych dodatków, nawozów czy chemii. Jest całkowicie bezpieczna nawet dla dzieci z chorobami dermatologicznymi. Wysoka jakość takiej odzieży sprawia, że nawet długie użytkowanie nie wpływa negatywnie na jej wygląd.