czwartek, 31 październik 2019 22:15

Skarpety na każdą okazję kupisz u producenta skarpet

Skarpety Skarpety
Wiele osób uznaje skarpety za jeden z najprostszych, najmniej skomplikowanych elementów garderoby, co zazwyczaj wiążę się z bagatelizowaniem ich wyboru, sugerując się jedynie ich wyglądem.
Nieco bardziej świadomi konsumenci sprawdzają także materiał, z którego dane skarpety są wykonane, gdyż jest to dobre źródło informacji dotyczących ich faktycznej funkcjonalności. To, z jakiego tworzywa wykonany jest dany produkt, mówi nam o jego właściwościach – czy wybrane skarpety pozwalają oddychać skórze? Czy są dostatecznie miękkie? Czy zapobiegają poceniu? Czy są narażone na dziury, przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne?

Nie można jednak zapominać, że wybór skarpet wcale się na tym nie kończy! Nie bez powodu producent skarpet jakim jest UNIPEX dysponuje tak szerokim asortymentem – różnica pomiędzy konkretnymi produktami to znacznie więcej niż tylko kolor, wzornictwo oraz zastosowany materiał! Czym w takim razie różnią się poszczególne egzemplarze i jak podjąć właściwą decyzję podczas zakupów? Czas odpowiedzieć sobie na te naglące pytania!

Jakie rodzaje skarpet są dostępne na rynku?

W przypadku skarpet istnieje wiele podziałów, dlatego, jeśli zapoznamy się ze specyfikacją danego produktu, z pewnością natkniemy się na zaskakująco duży nakład informacji. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na krój skarpet – wyróżnia się je głównie z uwagi na ich długość.

Dostępne jest kilka wariantów skarpetek:

  • skarpetki niewidoczne/balerinki
  • skarpetki stopki
  • skarpetki ¾
  • skarpetki klasyczne
  • skarpetki podkolanówki

Wybieramy je głównie ze względu na własne preferencje, jednak to dość oczywiste, że mało kto zdecyduje się na wybór wysokich skarpet w upalne lato lub na wyjazd do ciepłych krajów.

Jakie materiały stosuje się w produkcji skarpet?

Klasyczne skarpety produkowane są z naturalnej bawełny. Jest to standard, gdyż materiał ten jest jednocześnie delikatny dla skóry i stosunkowo odporny na przetarcia. Tego typu skarpety to dobry wybór na praktycznie każdą okazję, są one uniwersalne i występują w praktycznie każdym kolorze i rozmiarze. Co więcej, bawełna pozwala na optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu stopy oddychają i nie pocą się nadmiernie, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest dość wysoka. Zachęcająca może wydać się także ich bardzo przystępna cena (chociaż w przypadku większości produktów płacimy głównie za markę).

Charakterystyczne, cienkie skarpety wykonywane są natomiast z tworzyw sztucznych lub ich mieszanek. Najczęściej spotykamy się tu z nylonem oraz lycrą. Są to skarpetki o konkretnym zastosowaniu – są one przeznaczone do dobrze dopasowanego obuwia, przy którym grubsze materiały mogłyby wywołać dyskomfort i uwierać w nogę. Wyróżniają się one ścisłym przyleganiem do stopy, dzięki czemu odczuwa się je praktycznie jako drugą skórę. Nie zapewniają one szczególnej ochrony przed zimnem, jednak ich ogromnym atutem jest wielki komfort i swoboda.

Dość dużą popularnością cieszą się także skarpety wełniane. Pod wieloma względami, stanowią one przeciwieństwo skarpet z nylonu i lycry, gdyż są grube, niezwykle ciepłe, a na dodatek zazwyczaj cechują się dość luźno dopasowanym krojem. Wełna to materiał, który nie przepuszcza zbyt wiele powietrza, lecz izolacja ta gwarantuje doskonałą ochronę przed zimnem, dzięki czemu skarpetki takie są świetnym wyborem na zimę. Znaczna część dostępnych egzemplarzy jest przeznaczona do noszenia w domu, bez obuwia – jest to miękkie i komfortowe okrycie stóp na zimę!

Dodatkowe usprawnienia skarpet – co stosują producenci?

Konkretne modele skarpet mogą posiadać pewne, dodatkowe usprawnienia. Jednym z najczęściej spotykanych jest antypoślizgowa podeszwa, popularna wśród skarpet dla dzieci. Jak wiadomo, maluchy mają tendencję do harcowania w domu, często bez dodatkowego obuwia, dlatego nawet cienka warstwa gumy na spodzie skarpety znacznie podnosi ich bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są także skarpety terapeutyczne, których specjalny krój wspomaga krążenie krwi w nogach, a wzbogacone tworzywa są maksymalnie łagodne dla wrażliwej skóry.