poniedziałek, 16 grudzień 2019 13:48

Czym kierować się dobierając firanki do salonu?

Firany do salonu Firany do salonu

Firanki do salonu trzeba wybrać szczególnie starannie. W tak reprezentacyjnym pomieszczeniu nie powinny wisieć dowolne firany. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze.

 

Firanki do salonu – jaką tkaninę wybrać

Nieskazitelne piękno i klasyczną elegancję firan salonowych najlepiej podkreślą te tkaniny, które nadają się do upinania i które się nie gniotą. Wśród nich króluje żakard, tiul i markizeta. Firanki do salonu uszyte z tych tkanin można swobodnie przesuwać na karniszach, upinać chwostami lub podwiązywać taśmami.

Ciekawą propozycją są firany kreszowne, czyli celowo stylizowane na pogniecione. Te firanki bardzo ładnie prezentują się na dużych oknach salonowych, także na oknach balkonowych.

Do salonu, którego okna wychodzą na ulicę lub dom sąsiadów, warto wybrać firanki z woalu. To bardzo dekoracyjna, miękka, lejąca i ładnie układająca się tkanina. Doskonale przepuszcza promienie słoneczne, chociaż nie jest przezroczysta jak inne firanki.

Firanki do salonu – gładkie czy marszczone

Panująca obecnie moda na firany marszczone niemal szturmem wdarła się na salony. I nic dziwnego, bo miękko układające się symetryczne pionowe fałdy są bardzo dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza. Firany marszczone to propozycja do dużych wnętrz i na duże okna. W małych salonach lepiej powiesić firany bez marszczenia lub zmarszczyć je tylko w niewielkim stopniu, na przykład za pomocą przelotek. Drobne i gęste marszczenia można osiągnąć za pomocą taśmy marszczącej.

Decydując się na marszczenie firan, warto przyjrzeć się samej tkaninie. Im mniej dekorowana, tym mocniej może być marszczona. Firan z dekoracyjnym nadrukiem lub haftem nie marszczy się lub marszczy tylko w niewielkim stopniu tak, by nie zamaskować naturalnej urody tkaniny.

Firanki do salonu – białe czy kolorowe

Firanki na ogół kojarzone są z klasyczną bielą, jednak nowoczesne trendy dopuszczają także wieszanie firan kolorowych. Najczęściej wybierane są firanki w odcieniach beżu i pasteli, ale zdarzają się też w ciemnych, mocno nasyconych kolorach. Tu można kierować się zasadą, zgodnie z którą okna wychodzące na północ dekorujemy jasnymi firankami, by nie ograniczać i tak niewielkiego dopływu światła słonecznego, natomiast w salonach, których okna wychodzą na południe, można pokusić się o powieszenie ciemniejszych firanek.

Firanki do salonu a styl wnętrza

Firanki do salonu nie powinny być dobierane w oderwaniu od pozostałej części aranżacji pomieszczenia. W minimalistycznych wnętrzach lepiej sprawdzają się firanki gładkie lub zdobione bardzo delikatnie. W salonach urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym królują markizeta i tiul. Z kolei we wnętrzach w stylu boho, urban jungle czy glamour częściej widuje się firany bogato zdobione nadrukami bądź haftami oraz firany żakardowe. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jak dobrać firanki uwzględniając charakter danego wnętrza?

Eurofirany to firma z dwudziestoośmioletnią tradycją w dostarczaniu klientom wysokogatunkowych tkanin dekoracyjnych i gotowych dodatków do dekorowania wnętrz. Oferuje między innymi gotowe i szyte na wymiar firany, zasłony i rolety, na które zamówienia można składać na stronie sklepu online poprzez kalkulator szycia lub w kilkudziesięciu salonach stacjonarnych w całej Polsce. Niedawno do oferty zostały wprowadzone trzy nowe kolekcje: Ella Line, Diva Line i Reina Line.

Na stronie internetowej marki Eurofirany prowadzony jest blog o tematyce związanej z dekorowaniem wnętrz.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1