wtorek, 18 luty 2020 12:18

Jak znaleźć odpowiednie buty trekkingowe?

buty trekkingowe Salewa buty trekkingowe Salewa

Niezależnie od tego, czy planujesz wędrować po Tatrach, czy odwiedzić pobliski park narodowy, zwróć uwagę na buty trekkingowe. Są wygodne, komfortowe i solidne. Gwarantują bezpieczną i przyjemną wspinaczkę. Zobacz, jak wybrać odpowiednią parę.

 

Jak przymierzać obuwie?

Wybierając buty trekkingowe, zwróć uwagę na trzy rzeczy:

Stopa musi być stabilna podczas chodzenia. Z drugiej jednak strony nadal możesz spokojnie poruszać palcami, nie dotykając przedniej części buta. Pamiętaj, że stopy puchną w upale i po całym dniu. Dlatego nie kupuj za małych butów. W przeciwnym razie nie będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na te obrzęki. W konsekwencji ryzykujesz pęcherzami i siniakami. Z tego właśnie powodu powinieneś przymierzać obuwie po południu lub wieczorem. Koniecznie weź ze sobą wkładki, ortezy, dwie pary skarpet o różnych gramaturach. Porozmawiaj ze sprzedawcą. Powiedz mu, gdzie będziesz chodzić w nowych butach. Poproś go o najlepsze rekomendacje. Po określeniu dokładnego rozmiaru i preferowanego stylu nadszedł czas, by sprawdzić dopasowanie i funkcjonalność. Załóż oba buty. Zasznuruj i przespaceruj się po sklepie.

Sprawdź, czy po popchnięciu palców do przodu buta, możesz spokojnie wsunąć dwa palce w dół po obu stronach ścięgna Achillesa.

Pamiętaj, że podczas chodzenia pięta nie powinna się podnosić. 

Jak wybrać buty do kształtu stóp?

Jeśli masz problem z wyborem standardowej pary, zwróć uwagę na niestandardowe wkładki. Dzięki nim osiągniesz idealne dopasowanie. Wkładki mogą być pomocne, jeżeli masz niskie lub wysokie podbicie, jedną stopę dłuższą od drugiej albo się poślizgniesz. 

Zasada jest prosta. Im lepsze dopasowanie, tym większe bezpieczeństwo na szlaku.

Plan wędrówki

Dopasuj buty do rodzaju wędrówki. Zastanów się, gdzie będziesz chodzić? Jak ciężki będzie Twój plecak? Jak długo będziesz wędrować i w jakim tempie?

Proponowane buty trekkingowe Salewa wyróżniają się wysoką jakością. Są solidne i wytrzymałe. 

Zasadniczo istnieją 3 rodzaje terenu do wędrówek:

  • Łatwe szlaki: stabilne i równe, z kilkoma niewielkimi wzniesieniami,
  • Nierówne trasy: góry lub pofałdowane krajobrazy. Będziesz musiał uważać na skały, korzenie i błoto. Obciążają nogi i kostki.
  • Trasa dla doświadczonych wędrowców: teren jest nierówny, często niestabilny, nieoznakowanymi, z luźnymi skałami. Wymaga koncentracji i skupienia. Być może będziesz musiał się wspinać na przeszkody, przekraczać rzeki i pokonywać inne trudności. To prawdziwa przygoda!

O czym warto jeszcze pamiętać?

Na łatwych szlakach elastyczne buty zachęcają do naturalnego ruchu stopy. Lekkie obuwie jest wygodne i komfortowe. Zmniejsza uczucie zmęczenia. Amortyzacja poprawia komfort butów, ale nie jest tak ważna jak w obuwiu do biegania w terenie. 

Im bardziej techniczny teren, tym sztywniejsza powinna być podeszwa zewnętrzna buta. Zapewnia większą stabilność. Wyższa cholewka wspiera i chroni kostki. Wzmocnienia (gumowy czubek, wsparcie pięty, ochraniacz boków i podbicia). Grubsze podeszwy zwiększają trwałość butów. Z drugiej jednak strony zwiększają ich wagę. 

Wodoodporność obuwia jest uzależniona od warunków pogodowych. Nieprzepuszczalna membrana, taka jak Gore Tex. chroni stopy przed wilgocią, ale sprawia, że buty są mniej oddychające. 

Czytany 233 razy

W co się ubrać?

Markowe sukienki z wyprzedaży – po co przepłacać?

Markowe sukienki to inwestycja na wiele lat. Raz kupione wyglądają tak samo dobrze nawet kilkanaście lat później. Zresztą, one z czytaj dalej

Szukasz płaszcza na wiosnę? Poznaj największe trendy modowe w tym sezonie

Wiosna za pasem, a więc czas na wymianę garderoby na lżejszą i bardziej kolorową. Grube swetry i kożuchy będą musiały czytaj dalej
Na jakie koszulki z własnym nadrukiem się decydować?

Na jakie koszulki z własnym nadrukiem się decydować?

Zakupy koszulek, na których umieszczane są nadruki staje się coraz bardziej popularne. Jest to związane między innymi z możliwością pozyskania czytaj dalej
Wyjątkowy strój kąpielowy - sezon 2020

Wyjątkowy strój kąpielowy - sezon 2020

Każda kobieta lubi czuć się pięknie i wyjątkowo, zwłaszcza w stroju kąpielowym! Rynek odzieżowy oferuje wiele atrakcyjnych propozycji, wśród których czytaj dalej
  • 1