środa, 30 październik 2019 14:40

Glany – buty z historią

Glany Glany

Daleko im do kultowego statusu szpilek, jednak od dziesięcioleci są najbardziej buntowniczymi butami. Zakochani są w nich zarówno przedstawiciele alternatywnych subkultur, jak i bardzo znane gwiazdy światowego formatu. Czy wiedziałeś jednak o tym, że glany mogą poszczycić się naprawdę ciekawą historią? Poznaj kilka najważniejszych faktów o tym kontrowersyjnym obuwiu.

Początki historii glanów

Potrzeba matką wynalazków – tak można byłoby w skrócie podsumować historię powstania glanów. W 1945 roku niemiecki lekarz Klaus Märtens skręcił kostkę podczas jazdy na nartach w Alpach Bawarskich. Noszenie butów wojskowych okazało się niebyt wygodne w jego stanie, dlatego wpadł na pomysł stworzenia obuwia z miękką podeszwą i wysokim sznurowaniem, zabezpieczającym stopę przed urazami.

Początkowo glany męskie jego autorstwa nie sprzedawały się najlepiej. Przełom nastąpił po nawiązaniu współpracy z dawnym znajomym, Herbertem Funckiem i wkrótce panowie rozpoczęli masową produkcję. Co ciekawe, większość kupujących stanowiły gospodynie domowe. Firma odniosła tak duży sukces w Niemczech, że postanowiła wkroczyć na rynki zagraniczne. W 1959 roku prawa do produkcji wykupiła brytyjska firma R. Griggs Group Ltd., która dodała do projektu kultowe złote nici przy podeszwie.

Kolor sznurówki ma znaczenie

Nie minęło wiele czasu, a glanami zainteresowały się różne subkultury muzyczne. Wysokie, sznurowane buty były prawdziwym hitem wśród punków, skinheadów, metalowców, gotów oraz innych subkultur lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Z biegiem czasu glany uległy „komercjalizacji” i zaczęły pojawiać się na nogach znanych osób, które niekoniecznie były związane z buntowniczymi gatunkami muzycznymi.

Glany były ulubionym obuwiem wielu subkultur, dlatego dla odróżnienia poszczególnych grup zaczęto nosić różne kolory sznurówek. Przedstawiciele punku postawili na czerwień kojarzoną  z anarchizmem, natomiast reprezentujący prawicowe i nacjonalistyczne poglądy skinheadzi wybrali biały kolor. Żółte sznurówki były noszone przez przeciwników poglądów głoszonych przez skinheadów. Za neutralny kolor sznurówek uważana jest czerń, po którą często sięgają również metalowcy.

Ulubione buty gwiazd

Do popularności glanów na pewno przyczyniły się gwiazdy alternatywnej muzyki. Ten typ obuwia chętnie nosiła ikona punk rocka, Iggy Pop, a także gitarzysta oraz autor tekstów kultowego zespołu The Who, Pete Townshend. Buntownicze buty często można było zobaczyć także na nogach gwiazd zespołu The Clash, The Cure czy też Sex Pistols. W dwudziestym wieku obuwie doktora Martensa wkroczyło do świata mody i zaczęło pojawiać się w stylizacjach znanych piosenkarek z zamiłowaniem do buntu i muzyki rockowej. Do fanek glanów można zaliczyć m.in. Avril Lavigne, Madonnę oraz Gwen Stefani. Celebrytki również nie pozwalają odejść glanom w zapomnienie – nosi je Bella Hadid, Rita Ora czy też Candice Swanepoel.