sobota, 30 marzec 2019 12:11

Fenomen popularności bejsbolówek – jak to się właściwie zaczęło?

Moda na bejsbolówki panuje od kilkudziesięciu lat i nic nie wskazuje na to, by w ciągu kilku najbliższych miało się to zmienić. Noszą je osoby obu płci, w różnym wieku, o różnych poglądach. O tym, że czapki z daszkiem są modne, praktyczne i stylowe wiedzą wszyscy. Gdzie jednak tkwią ich korzenie? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na to pytanie to zapraszamy do lektury artykułu, a wszystkiego się dowiecie.

 Bejsbolówki na boisku

Modę na noszenie czapek z daszkiem podyktowała konieczność. Początkowo gracze baseballa, dla ochrony przed słońcem rozgrywali mecze w słomianych kapeluszach lub zupełnie bez żadnego nakrycia głowy. Wprowadzenie czapek z daszkiem pozwoliło na zapewnienie skutecznej ochrony przed słońcem i jednocześnie uniemożliwiło ściekanie potu po twarzy zawodnika.

Zgodnie z doniesieniami Major League Baseball – najważniejszej, amerykańskiej ligi baseballu, pierwszą drużyną, która zaczęła w trakcie gry nosić bejsbolówki, była nowojorska Brooklyn Excelsior, w 1860 roku.

Wkrótce potem także zawodowi baseballiści z innych drużyn z Bostonu, z Filadelfii oraz z Chicago poszli ich śladem. Dzięki swoim walorom praktycznym, bejsbolówki szybko stały się podstawowym elementem ubioru sportowców, stanowiąc część ich tradycyjnego stroju.

Prawdziwy przełom jeśli chodzi o popularność czapek z daszkiem datuje się jednak dopiero na wiek XX. W 1954 roku firma New Era Company wypuściła do sprzedaży nowy model bejsbolówek o nazwie „59 Fifty” szybko stając się liderem na rynku. Do dziś ten właśnie model jest noszony przez graczy M.L.B.

W odróżnieniu od czapek, które były produkowane w latach 60. ubiegłego wieku, dziś materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest poliester, który znacznie lepiej pochłania wilgoć. Od roku 1979 New Era zaczyna sprzedawać swoje wyroby na szeroką skalę, na drodze sprzedaży wysyłkowej w Sporting News, wpływając na wzrost popularności tych czapek wśród ogółu społeczeństwa.

Ważną datą w historii bejsbolówek był rok 1996. W tym roku reżyser Spike Lee zwrócił się do firmy New Era o przygotowanie dla niego na specjalne zamówienie czapki NY Yankees, w kolorze czerwonym zamiast niebieskiego. Kiedy reżyser w swojej nowej czapce pokazał się naWorld Series – wtedy na trybunach zapanowała euforia. Wszyscy zapragnęli mieć czapkę z daszkiem w innych kolorach. Barwa stała się w pewnym momencie nawet sposobem na deklarowanie przynależności płciowej (czapka różowa).

Na 2000 rok z kolei datuje się wzrost zainteresowania innym rodzajem czapki z daszkiem, znanej jako „Trucker hat”. Czapka ta była wykonana z oddychającej, plastikowej siateczki oraz pianki, dzięki której zyskiwała specjalną sztywność. Podobnie jak pierwowzór posiadała pasek zatrzaskowy z tyłu, dzięki czemu możliwa była łatwa regulacja jej obwodu.

 Jak zmieniały się bejsbolówki

Na przestrzeni lat czapki z daszkiem uległy licznym metamorfozom. Zmienił się rozmiar, kolor oraz materiały, które są wykorzystywane do produkcji bejsbolówek. Wszystkie te działania miały na celu zwiększenie funkcjonalności i stylowości tych czapek. O jakie zmiany chodzi?

  • rozmiar czapki. Początkowo bejsbolówki były produkowane w różnych rozmiarach. Z czasem wprowadzono z tyłu plastikowe, usztywniane paski, umożliwiające regulację obwodu czapki.
  • przód. Od 1980 roku czapki z daszkiem zdobią wzory, logotypu drużyn sportowych oraz inne znaki rozpoznawcze drużyny.
  • tył. Regulowana, tylna część może być wykonywana z tworzywa sztucznego, zapinana na rzepę lub też regulowana za pomocą specjalnej sprężyny
  • przeszycia. Czapki z daszkiem są przeszywane w sześciu sekcjach, mogą też być wieńczone na czubku specjalnym guzikiem tzw. „squatchee”.
  • daszek. Na początku krótki i tekturowy, z czasem został wydłużony i usztywniony, zapewniając skuteczną ochronę przed słońcem.
  • materiał. Pierwsze czapki z daszkiem były wykonywane z bawełny, następne z poliestru. Dziś do produkcji bejsbolówek wykorzystywane są różne materiały.
  • kolory. Różne, zazwyczaj odzwierciedlają motyw kolorystyczny teamu.
  • usztywnienia. Po jakimś czasie zaczęto wprowadzać dodatkowe wzmocnienia. Zazwyczaj szczyt czapki jest usztywniony kawałkiem tekstury albo tworzywa sztucznego.

 Bejsbolówki przenikają do życia codziennego

Kiedy na boisku swoje triumfy święcili tacy zawodnicy jak Babe Ruth czy Ted Williams na stadionach można było zaobserwować coraz więcej mężczyzn w marynarkach i kwadratach, którzy manifestowali poparcie dla swojej drużyny poprzez założenie czapki z krótkim rondem. W szybkim czasie bejsbolówki stały się bardzo popularnym elementem sportowej odzieży, bardziej popularnym niż koszulki.

Na rozpowszechnienie mody wśród społeczności wpłynęli też sami celebryci tacy jak chociażby Justin Timberlake czy Ashton Kutcher. Dla nich czapka z daszkiem stanowiła nie tylko ochronę przed słońcem, ale również była sposobem na zabezpieczenie przed wzrokiem ciekawskich.

Bejsbolówki bardzo dobrze spełniały swoją funkcję także na występach oraz koncertach. Wiele osób, szczególnie młodych zaczęło nosić czapki z daszkiem, ponieważ były stylowe i wygodne. Bejsbolówki stały się nie tyle nakryciem głowy, ile dodatkiem do kreacji, sposobem na wyrażenie siebie, poczucia wspólnoty z pewnymi, określonymi grupami.

 Kup bejsbolówkę i noś gdzie chcesz

Historia bejsbolówek pokazuje jak element sportowego stroju stał się istotnym czynnikiem budowania społecznej tożsamości. Dziś, w zależności od naszych preferencji możemy nabyć czapki z daszkiem z logo zespołu, którego jesteśmy fanami lub po prostu ze znakiem firm takich jak chociażby Nike czy Adidas. Choć minęło wiele lat bejsbolówki wciąż nic nie straciły ze stylowości ani funkcjonalności. Ich zasięg okazał się większy niż można się było spodziewać. Z czasem bejsbolówka stała się elementem stroju nie tylko sportowców, ale także na stałe zagościła na głowach pracowników służb specjalnych oraz przedstawicieli innych grup zawodowych.

 

 

Dodatki do ciuchów

Farbowanie jako drugie życie ubrań

Farbowanie jako drugie życie ubrań

Farbowanie ubrań znów staje się modne. Jest to najskuteczniejszy sposób, aby stara garderoba dostała drugie życie. Idealnie sprawdza się w czytaj dalej
Typy kolorystyczne kobiet

Typy kolorystyczne kobiet

Typy kolorystyczne kobiet Każda z nas posiada inną karnację, inny kolor oczu, inne rysy twarzy. czytaj dalej
Poczuj się jak prawdziwa gwiazda

Poczuj się jak prawdziwa gwiazda

Jak wiadomo kobiety naprawdę uwielbiają nosić biżuterię i nie ma się, co temu dziwić, ponieważ każdej z nich dodaje ona czytaj dalej
Modne buty zimowe do sukienek i spódnic – poradnik

Modne buty zimowe do sukienek i spódnic – poradnik

Pomimo minusowych temperatur nie chcesz rezygnować z kobiecych stylizacji? Nie wiesz, jakie połączenia sprawdzają się o tej porze roku? Sprawdź czytaj dalej
  • 1